Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Додељени уговори локалним самоуправама за соларне панеле

05.11.2021. 14:04 14:06
Пише:
Фото: Pixabay.com

БЕОГРАД: Уговори о суфинансирању програма за уградњу соларних панела потписани су данас између представника Министарства рударства и енергетике и 37 локалних самоуправа, а вредност пројекта износи око 390 милиона динара.

Уговоре је уручила министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић која је изјавила да је држава суфинансирањем пројеката за замену столарије и уградњу соларних панела покренула највећи процес који ће трајати у нашој земљи наредних неколико година, а то је процес једне здравије, одрживије и зелене Србије.

"То не значи само зелену Србију и зелену транзицију у области енергетике, него значи потпуну промену свега онога што ћемо радити, начина на који ћемо производити и функционисати у наредним деценијама", рекла је Михајловић новинарима после уручења уговора.

Истакла је да се 37 локалних самоуправа потрудило и направило услове да се појаве на конкурсу које је расписало Министарство рударства и енергетике за субвенционисање постављања соларних панела.

"Ове локалне самоуправе су показале јасну свест о томе да неке ствари морамо да мењамо када је у питању енергетика, када је у питању трошење топлотне и електричне енергије и да уопште нема ниједног разлога да Србија која као земља има огроман број сунчаних дана не пронађе и нема услове да искористи на тај начин да помогне својим грађанима да поставе соларне панеле на својим кућама", рекла је Михајловић.

Навела је да су пројекат замене соталарије и пројекат уградње соларних панела резлутат заједничког рада Министарства и локалних самоуправа и најавила да ће идуће године бити још више таквих јавних позива и да ће свако домаћинство у нашој земљи имати могућност да замени столарији или постави соларни панел.

Михајловић је истакла да су циљеви давања подстицаја за уградњу соларних панела смањење потрошње енергије на националном нивоу, нижи рачуни за домаћинства и здравија животна средина.

"Само заједно можемо доћи до резултата и циља, а то је смањење потрошње за минимум 30 одсто, а то ће значити и ниже рачуне за домаћинства за такође 30 одсто. То за Србију на националном нивоу значи 3.300 тона угљен-диоксида мање на годишњем нивоу. То значи и да ћемо одржати енергетску стабилност у годинама које долазе", истакла је министарка.

Михајловић је назначила да је раније било потребно и више од годину дана чекања за уградњу соларних панела, да је било неопходно прикупити велики број дозвола и докумената, а да је процедура сада максимално поједностављена и да је потребан практично један корак.

Директор Дирекције за инвестиције "Електродистрибуције Србије" Предраг Матић рекао је да је ЕДС спремна за спровођење пројекта и изразио наду да ће се што више потрошача одлучити за стицање статуса купца-произвођача.

"Ми смо потпуно спремни за овај изазов, поједностављена је процедура и сви услови су јавно доступни", рекао је он.

Градоначелник Чачка Милун Тодоровић изразио је задовољство што је Чачак део овог пројекта и додао да је уверен да ће тај пројекат допринети побољшању еколошке слике.

Истакао је да ће од овог пројекта највеће бенефите имати грађани.

Председник општине Бојник Ненад Ненадовић изразио је задовољство што је та општина успела да испуни услове за пројекат који ће, како каже, грађанима омогућити да значајно смање трошкове.

Председник општине Барајево Драган Поповић рекао је да је та општина и раније препозната као градска зелена оаза, упркос проблемима са којима се сви суочавају, и додао да ће овај пројекат учинити општину још еколошки чистијом.

Председник општине Мајданпек Драган Поповић изјавио је да је ово трећи пројекат те локалне самоуправе са Министарством рударства и енергетике.

Изразио је задовољство што је Министраство препознало њихов рад, додајући да средства за уградњу соларних панела нису мала.

Уверен је, каже, да ће интересовање грађана бити велико, као што је било и за замену столарије.

Циљ програма енергетске санације кућа - уградња соларних панела је унапређење енергетске ефикасности и повећано коришћење обновљивих извора енергије у домаћинствима.

До 50 одсто инвестиције за уградњу соларних панела обезбеђују држава и локалне самоуправе, а 50 одсто сами грађани као купци.

Средства на јавном позиву добило је 37 градова и општина, а укупна вредност програма износи око 390 милиона динара.

Од тога 25 одсто финансирају локалне самоуправе, 25 одсто Министарство рударства и енергетике и 50 одсто грађани.

Максимална снага соларне електране која се финансира са 50 одсто средстава је шест kW, очекивана производња електричне енергије из око 500 соларних панела је 3.000 MWh, док ће се 3.300 тона мање угљен-диоксида емитовати производњом из соларних панела.

Међу градовима и општинама који су добили средства на јавном позиву су Краљево, Бојник, Босилеград, Пријепоље, Свилајнац, Ужице, Ивањица, Владимирци, Сечањ, Врање, Рача, Врњачка Бања, Јагодина, Пећинци, Крагујевац, Нови Пазар, Смедерево, Бор, Нови Сад, Земун, Алексинац, Апатин...

Пише:
Пошаљите коментар