Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Бубало правоснажно ослобођен за приватизацију Луке Београд

26.10.2021. 15:26 15:30
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: Апелациони суд Београду правоснажно је ослободио од оптужби некадашњег министра привреде и приватизације Предрага Бубала и остале оптужене за злоупотребе приликом продаје пакета државних акција у Луци Београд предузећу "Ворлдфин" из Луксембруга 2005. године.

Овом одлуком потврђена је друга првостепена пресуда Специјалног суда који је закључио да није доказано да су они почили кривично дело злоупотреба службеног положаја. И првом првостепеном пресудом Бубало и остали су били ослобођени од оптужби.



Предмет "Лука Београд" је један од предмета на такозваном списку 24 спорне приватизације.



У овом поступку поред Бубала отпужби су ослобођени извршни директори Агенције за приватизацију Миодраг Ђорђевић и Горан Мрђа, директор Центра за тржиште капитала Алексеј Мисаиловић, директор Акцијског фонда Александар Грачанац и директор Сектора за анализу, припрему и организацију продаје у Акцијском фонду Јасмина Драгутиновић.



Правоснажна ослобађајућа пресуда изречена је и бившем директору Привредног друштва "Лука Београд" АД Мирославу Дробцу и бившем финансијском директору тог привредног друштва Душану Косовцу.



Апелациони суд је детаљно образложио свој став у одлуци која је данас објављена на његовом сајту.



Закључио је да се у конкретном случају не ради о приватизацији, односно да „Лука Београд“ није субјект приватизације, те да стога нема места ни тврдњи да су окривљени Миодраг Ђорђевић, Горан Мрђа, Алексеј Мисаиловић поступили супротно Закону о приватизацији.



"Наиме, формирање продајне цене акција је свакако извршено према тржишним условима које прописују законски прописи, те су акције продате путем понуде за преузимање у складу са Законом о тржишту хартија од вредности и других финансијских инструмената, а цена из понуде за преузимање је формирана по тржишном принципу јер је свако могао да се јави са понудом за преузимање и да понуди већу цену, а што се није догодило", навео је поред осталог Апелациони суд.



Истакао је да је првостепени суд правилно закључио да што се тиче Бубала, као министра у конкретном случају, није доказано да је поступио супротно Закону о Влади Републике Србије, Закону о приватизацији, Закону о Агенцији за приватизацију, Закону о акцијском фонду и Закону о државној управи, те да је пропустио да кроз право надзора наложи стручним службама Министарства привреде да спроведу надзор и да преиспитају одлуке и налоге Агенције за приватизацију и Акцијског фонда за продају акција „Луке Београд“.



"Како Лука Београд није била субјект приватизације и како није постојало кршење прописа од стране руководилаца Агенције за приватизацију окр. Ђорђевића, Мрђе и Мисаиловића, па ни од стране окр. Драгутиновић и Грачанца из Акцијског фонда поставља се питање како је Бубало могао поступати супротно члану 62. Закона о приватизацији којим је, између осталог, прописано да надзор над применом одредаба тог Закона и прописа донетих на основу њега врши министаство надлежно за послове приватизације", навео је Апелациони суд.



Додао је да нема места примени те законске одредбе што показује и одредба Закона о приватизацији којим је прописано да је Министарство приватизације дужно да надлежном одбору Народне скупштине РС поднесе редовне месечне извештаје о стању поступака приватизације, закљученим уговорима о продаји капитала, односно имовине са приложеним уговорима, покренутим поступцима приватизације, раду субјеката надлежних за спровођење приватизације, као и да пружа све потребне податке и информације по захтеву надлежног одбора, те контролу рада Владе РС и министарства надлежног за послове приватизације у поступку спровођења приватизације врши надлежни одбор Народне скупштине РС.



"Имајући у виду напред наведено, као и чињеницу да надлежни одбор Народне скупштине РС у спорном периоду није предузео никакве кораке може се закључити да у случају „Лука Београд“ није било пропуста, односно није било активности које би се могле подвести под одредбу члана 62. Закона о приватизацији", закључио је суд.

Пише:
Пошаљите коментар