light rain
10°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Тема „Дневника”: Где служе казну наши држављани које је осудио трибунал у Хагу

12.10.2021. 12:04 12:06
Пише:
Фото: Tanjug

Полицијски генерал у пензији Сретен Лукић пуштен је на слободу након што је издржао више од две трећине казне затвора на коју га је осудио Хашки трибунал.

Генерал Лукић је осуђен на 20 година затвора за ратне злочине који су 1999. године почињени на Косову и Метохији. Након што је пресуда постала правоснажна, Лукић је 2015. пребачен на издржавању казне у Пољску. Тамо је био до прошле зиме, када је поново враћен уШевенинген јер Пољаци нису више хтели да га, због испуњености услова за привремену слободу, противзаконито држе иза решетака.

По тренутно доспутним подацима, 12 Срба, које је Трибунал у Хагу осудио за ратне злочине, налази се у казаматима шест европских држава. Некада је тај број био много већи, међутим, након што су Срби одслужили хашке казне, смањио се и број држава у којима они још робијају. 

Последњи од осуђених који је премештен из притворне јединице у Схевенингену јесте бивши председник Републике Српске Радован Karayić, који ће казну служити у затвору на острву Вајт, на југу Енглеске, који се налази на 20 километара од Портсмута.

У Финској је на одлужењу затворске казне некадашњи командант Приштинског корпуса ВС и потом начелник Генералштаба ВЈ генерал Небојша Павковић. Осуђен је на 22 године због злочина на Косову и Метохији, а у фински затвор пребачен је 23. јануара 2014.

У земљи хиљаду језера је од 30. јануара 2015. и генерал Војске Републике Српске Радивоје Милетић. Осуђен је на 19 година затвора због злочина у Сребреници.


Поступци у току

Командант Главног штаба Војске Републике Српске Ратко Младић правоснажно је почетком јула осуђен на доживотну казну затвора. Проглашен је кривим по девет тачака оптужнице, док је по једној ослобођен. У наредним месецима биће познато у којем затвору ће провести остатак живота, а до тада остаје у затвору у Хагу.

У току је нови процес против бивших челника Службе државне безбедности Србије Јовице Станишића и Франка Симатовића Френкија. Они су 30. јуна у поновљеном поступку осуђени на по 12 година затвора. Тужилаштво је у жалби крајем септембра за њих затражило доживотни затвор.


У Естонији вишедеценијске робије издржавају бивши командант Сарајевско-романијског корпуса Драгомир Милошевић, некадашњи председник САО Крајина Милан Мартић и вођа паравојне формације „Бели орлови” Милан Лукић. Њима је, како преносе медији, највећи проблем  што не знају језик земље у којој издржавају казну.

У Немачкој, по осуди Хашког трибунала, казну издржавају бивши начелник Ресора јавне безбедности МУП-а Србије генерал-потпуковник Властимир Рођа Ђорђевић и генерал ВРС-а Станислав Галић.

Против Ђорђевића Трибунал је оптужницу подигао октобра 2003. године, теретећи га за злочинепочињене злочине током 1999. рата на Косову и Метохијигодине. Против Ђорђевића је у августу 2006. у Београду покренута истрага о убиству браће Битићи. Он је осумњичен да је 9. јула1999. лично наредио убиство те тројице америчких држављана. Ухапшен је у Будви 17. јуна 20072007. године и одмах испоручен Хашком трибуналу. Суђење је почело јануара 2009. Прва пресуда донета је 23. фебруара2011. године и Ђорђевић је тада осуђен на 27 година затвора. Друга, правоснажна пресуда, донета је 27. јануара2014. године и Ђорђевић је њом осуђен на 18 година затвора.

У немачком затвору је и некадашњи командант Сарајевско-романијског корпуса ВРС-а генерал Станислав Галић. Осуђен је на доживотну робију због терора против човечности и убиства у блокади Сарајева.

У Норвешкој казну служи Средоје Лукић. Он је у ту државу пребачен 21. августа 2013. године. Лукић је као полицајац и члан локалне паравојне формације у источнобосанском граду Вишеграду осуђен у првом  степену  на 30 година 2009, да би му након жалбе казна 2012. била смањена на 27 година.

Некадашњи председним општине Приједор Миломир Стакић осуђен је на 40 година робије због ратних злочина. У немачки затвор је на издржавање казне пребачен 22. марта 2006. године.

Бивши министар унутрашњих послова Републике Српске Мићо Станишић и некадашњи начелник Центра служби безбједности Бањалука Стојан Жупљанин пребачени су средином агуста 2019. године из притворске јединице у Шевенингену у затвор у Пољску на издржавање затворске казне од по 22 године коју им је изрекао Хашки трибунал. Они се налазе у затвору у близини Кракова.

Пред Хашким трибуналом је за 24 године његовог постојања оптужено 161 лице, од којих је више од половине Срба. Када се саберу казне затвора, Србима је „припало” више од хиљаду година робије.

На списку оних који су под различитим околностима преминули пре окончања судског процеса налази се 14 Срба, међу којима су председник Републике Србије и Савезне Републике Југославије Слободан Милошевић, бивши председник Републике Српске Крајине Горан Hayić, некадашњи премијер РСК Милан Бабић, бивши градоначелник Вуковара Славко Докмановић...

М. Бозокин

Пише:
Пошаљите коментар
Хашки трибунал продужио рок за жалбу Младићу

Хашки трибунал продужио рок за жалбу Младићу

22.12.2017. 13:19 13:22