Tema „Dnevnika”: Gde služe kaznu naši državljani koje je osudio tribunal u Hagu
Policijski general u penziji Sreten Lukić pušten je na slobodu nakon što je izdržao više od dve trećine kazne zatvora na koju ga je osudio Haški tribunal.
General Lukić je osuđen na 20 godina zatvora za ratne zločine koji su 1999. godine počinjeni na Kosovu i Metohiji. Nakon što je presuda postala pravosnažna, Lukić je 2015. prebačen na izdržavanju kazne u Poljsku. Tamo je bio do prošle zime, kada je ponovo vraćen uŠeveningen jer Poljaci nisu više hteli da ga, zbog ispunjenosti uslova za privremenu slobodu, protivzakonito drže iza rešetaka.
Po trenutno dosputnim podacima, 12 Srba, koje je Tribunal u Hagu osudio za ratne zločine, nalazi se u kazamatima šest evropskih država. Nekada je taj broj bio mnogo veći, međutim, nakon što su Srbi odslužili haške kazne, smanjio se i broj država u kojima oni još robijaju.
Poslednji od osuđenih koji je premešten iz pritvorne jedinice u Sheveningenu jeste bivši predsednik Republike Srpske Radovan Karayić, koji će kaznu služiti u zatvoru na ostrvu Vajt, na jugu Engleske, koji se nalazi na 20 kilometara od Portsmuta.
U Finskoj je na odluženju zatvorske kazne nekadašnji komandant Prištinskog korpusa VS i potom načelnik Generalštaba VJ general Nebojša Pavković. Osuđen je na 22 godine zbog zločina na Kosovu i Metohiji, a u finski zatvor prebačen je 23. januara 2014.
U zemlji hiljadu jezera je od 30. januara 2015. i general Vojske Republike Srpske Radivoje Miletić. Osuđen je na 19 godina zatvora zbog zločina u Srebrenici.
Komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Ratko Mladić pravosnažno je početkom jula osuđen na doživotnu kaznu zatvora. Proglašen je krivim po devet tačaka optužnice, dok je po jednoj oslobođen. U narednim mesecima biće poznato u kojem zatvoru će provesti ostatak života, a do tada ostaje u zatvoru u Hagu.
U toku je novi proces protiv bivših čelnika Službe državne bezbednosti Srbije Jovice Stanišića i Franka Simatovića Frenkija. Oni su 30. juna u ponovljenom postupku osuđeni na po 12 godina zatvora. Tužilaštvo je u žalbi krajem septembra za njih zatražilo doživotni zatvor.
U Estoniji višedecenijske robije izdržavaju bivši komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa Dragomir Milošević, nekadašnji predsednik SAO Krajina Milan Martić i vođa paravojne formacije „Beli orlovi” Milan Lukić. Njima je, kako prenose mediji, najveći problem što ne znaju jezik zemlje u kojoj izdržavaju kaznu.
U Nemačkoj, po osudi Haškog tribunala, kaznu izdržavaju bivši načelnik Resora javne bezbednosti MUP-a Srbije general-potpukovnik Vlastimir Rođa Đorđević i general VRS-a Stanislav Galić.
Protiv Đorđevića Tribunal je optužnicu podigao oktobra 2003. godine, tereteći ga za zločinepočinjene zločine tokom 1999. rata na Kosovu i Metohijigodine. Protiv Đorđevića je u avgustu 2006. u Beogradu pokrenuta istraga o ubistvu braće Bitići. On je osumnjičen da je 9. jula1999. lično naredio ubistvo te trojice američkih državljana. Uhapšen je u Budvi 17. juna 20072007. godine i odmah isporučen Haškom tribunalu. Suđenje je počelo januara 2009. Prva presuda doneta je 23. februara2011. godine i Đorđević je tada osuđen na 27 godina zatvora. Druga, pravosnažna presuda, doneta je 27. januara2014. godine i Đorđević je njom osuđen na 18 godina zatvora.
U nemačkom zatvoru je i nekadašnji komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS-a general Stanislav Galić. Osuđen je na doživotnu robiju zbog terora protiv čovečnosti i ubistva u blokadi Sarajeva.
U Norveškoj kaznu služi Sredoje Lukić. On je u tu državu prebačen 21. avgusta 2013. godine. Lukić je kao policajac i član lokalne paravojne formacije u istočnobosanskom gradu Višegradu osuđen u prvom stepenu na 30 godina 2009, da bi mu nakon žalbe kazna 2012. bila smanjena na 27 godina.
Nekadašnji predsednim opštine Prijedor Milomir Stakić osuđen je na 40 godina robije zbog ratnih zločina. U nemački zatvor je na izdržavanje kazne prebačen 22. marta 2006. godine.
Bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Mićo Stanišić i nekadašnji načelnik Centra službi bezbjednosti Banjaluka Stojan Župljanin prebačeni su sredinom agusta 2019. godine iz pritvorske jedinice u Ševeningenu u zatvor u Poljsku na izdržavanje zatvorske kazne od po 22 godine koju im je izrekao Haški tribunal. Oni se nalaze u zatvoru u blizini Krakova.
Pred Haškim tribunalom je za 24 godine njegovog postojanja optuženo 161 lice, od kojih je više od polovine Srba. Kada se saberu kazne zatvora, Srbima je „pripalo” više od hiljadu godina robije.
Na spisku onih koji su pod različitim okolnostima preminuli pre okončanja sudskog procesa nalazi se 14 Srba, među kojima su predsednik Republike Srbije i Savezne Republike Jugoslavije Slobodan Milošević, bivši predsednik Republike Srpske Krajine Goran Hayić, nekadašnji premijer RSK Milan Babić, bivši gradonačelnik Vukovara Slavko Dokmanović...
M. Bozokin