Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Бесплатне организоване шетње за превенцију дијабетеса и гојазности

10.09.2021. 17:31 17:33
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

БЕОГРАД: Пројекту „Отвори плави круг“ посвећеном превенцији и сузбијању дијабетеса и гојазности у Београду, данас су се придружили удружење „Круг двојке Србије“, које чине оболели од дијабетеса типа 2, као и Београдски тркачки клуб (БРЦ).

Од сада на организованим шетњама које се спроводе под надзором медицинских сестара, учествују и професионални тренери из БРЦ-а. У склопу пројекта почиње и „Отвори плави круг“ школа нордијског ходања, са бесплатним часовима ове популарне дисциплине у трајању од два месеца.

- За спречавање шећерне болести и гојазности најмање што је потребно је два и по сата умерене аеробне физичке активности. Шетња је таква активност. За њу су потребни мотив, време и друштво. Још је боље ако шетње воде тренери и када су под надзором медицинских сестара, јер онда постају едукативне и учесници могу да добију низ корисних информација. Енергична шетња баш као и трчање, смањује ризик од високог крвног притиска, високог холестерола и дијабетеса – свих проблема који могу довести до срчаних обољења. Шетање и трчање укључују исте мишиће. Ефекат је исти, само је разлика у утрошеном времену – каже ендокринолог и директор Клинике за Интерне болести КБЦ "Звездара" Теодора Бељић Живковић.

Окосницу пројекта чине организоване шетње наших суграђана, шетача са циљем да се друже, едукују и размењују искуства у борби против дијабетеса, гојазности, али и о здравом животу. Шетње се обављају под надзором медицинских сестара, а прикључили су им се професионални тренери БРЦ-а, који се труде да шетње додатно постану и нека врста малог тренинга прилагођеног учесницима. Шетње се организују у групама до 20 учесника на више локација и то Ада Циганлија, Кошутњак, Ушће, Звездарска и Бајфордова (Бањичка) шума.

Организоване шетње почеле су у јулу ове године, а до сада их је спроведено укупно 13. Повремено им се прикључују и гости едукатори, као што су лекари, нутриционисти, психолози и други стручњаци. У склопу пројекта покренута је и апликација „Отвори плави круг“ која свим заинтересованим грађанима пружа корисне информације о здрављу, терминима и локацијама за шетње, као и о стручњацима који се шетњама прикључују. Апликација је намењена и бележењу пређених корака у циљу прикупљања донација за унапређење услова за превенцију и сузбијање дијабетеса и гојазности.

Од 15. септембра организује се и „Отвори плави круг“ - Школа нордијског ходања. Под надзором стручњака из Београдског тркачког клуба, који су пионири ове све популарније дисциплине у нашој земљи, обезбеђена је бесплатна школа у трајању од два месеца, прилагођена циљевима пројекта. Уколико се покаже да постоји заинтересованост шетача за ову активност планирано је да школа постане стални део пројекта.

- У оквиру пројекта „Отвори плави круг“ спровешћемо школу нордијског ходања, а идеја је да ширимо свест о важности физичке активности као превентивној мери код особа које болују од дијабетеса, које пате од гојазности, као и код оних који имају предиспозицију да оболе. Оно што ће полазници на тренинзима научити јесте праву технику ходања. Главни реквизит за шетњу су штапови, који ће бити обезбеђени. Шетњом са штаповима активира се много већи број мишића, него приликом обичног ходања. Полазници ће и сами видети како ће се након обуке, лакше попети уз степенице или ходати узбрдо. На људима је да покажу добру вољу и да буду редовни на тренинзима – изјавио је директор Београдског тркачког клуба Драгољуб Милосављевић.

Пројекту “Отвори плави круг” придружило се удружење “Круг двојке Србије”, које чине оболели од дијабетеса тип 2.


Подстицај за унапређење здравља

Од новембра прошле године Београд је део глобалне кампање „Градови који мењају дијабетес“, заједно са више од 30 светских метропола попут Рима, Берлина, Пекинга, Истанбула, Копенхагена... У оквиру кампање, посебно за град Београд, осмишљен је пројекат „Отвори плави круг“. Циљ кампање је смањење броја новооболелих од дијабетеса у урбаним срединама и подстицај особама са дијабетесом и гојазним особама да се едукују, баве физичком активношћу и унапреде своје здравље.


- Корона је донела велике проблеме пацијентима, као и ограничен приступ лекарима. Зато смо, као удружење, prеthodnе године имали неколико онлине саветодавних активности за пацијенте, како би размењивали искуства у овим ванредним околностима. Задовољство нам је што смо постали део овог пројекта, јер је физичка активност преко потребна пацијентима, нарочито након прошлогодишњег затварања и ограниченог кретања због корона вируса. Снажно ћемо се укључити у пројекат, а на шетњама ће, поред стручних лица, бити и чланови нашег удружења. Позивам све пацијенте са дијабетесом, оне који су у ризику, али и све остале заинтересоване грађане, да нам се придруже, науче нешто ново, посаветују се са професионалцима и да заједнички допринесемо здрављу сваког од нас – рекао је председник Удружења пацијената „Круг двојке Србије“ Ђорђе Бранковић.

Ангелина Игњатовић (70) већ 15 година живи са дијабетесом тип 2, али како објашњава првих година није схватала колико је шетња значајна за њу и њену болест.

- Свакодневно се бавим својом болешћу, али и здравом исхраном, мерењем шећера, сталним контролама, а нарочито физичком активношћу. Пројекту се придружујем као искусни шетач. Дневно пређем минимум пет, 10, а некада и 15 хиљада корака. Верујте ми, човек се боље осећа након шетње, има више енергије, а оно што је најбитније и боље регулисан шећер. У контакту са другим пацијентима велики број њих нема ту навику. Ја их све позивам да макар пробају – напоменула је Игњатовић.

- Задовољство нам је да видимо да пројекат расте и да нам се придружују нови партнери. Иако су околности биле изазовне због епидемијске ситуације, наши суграђани су како у организованим шетњама, тако и индивидуално у оквиру апликације „Отвори плави круг“ до сада прешли више од 38.000 километара. На тај начин смо прикупили довољно корака за донације граду Београду за побољшање услова за сузбијање и превенцију дијабетеса и гојазности. Након реновирања пешачких стаза у Бајфордовој и Звездарској шуми, са градом Београдом радимо и на реализацији следеће донације - истакао је Владимир Типсаревић из компаније НовоНордиск.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар