Гојковић: Бесмислени покушај да се створи слика подела
БЕОГРАД: Покушај да се у јавности направи слика о различитим ставовима и мишљењима поводом рада Радне групе између председнице и потпредседнице Владе Републике Србије је потпуно бесмислена, изјавила је данас потпредседнице Владе Републике Србије и министарке културе и информисања Маја Гојковић.
"Онако како заједно радимо у Радној групи за заштиту и безбедност новинара уз позитивне помаке, тако се заједно ради и радиће се на Нацрту закона о изменама и допунама Закона о јавном информисању и медијима", истакла је она.
У саопштењу се додаје да, када Радна група заврши свој рад тек онда се са овим Нацртом иде на јавну расправу и ради на коначној верзији закона који иде на Владу Републике Србије, што значи да ће председница Владе дати зелено светло као што и увек ради када су у питању предлози закона који се усвајају у Скупштини Републике Србије.
"Излазећи у јавност са саопштењем у коме се износе празне инсинуације о раду Владе не доприноси ни најмање раду Радне групе и дијалогу у њој, чији рад је и даље у току. Није демократски, није дипломатски и није пре свега ни пристојно излазити са чланцима на друштвеним мрежама пуним етикетирања, а не сачекати састанак који је већ увелико заказан, а о којем је наравно обавештена и председница Владе Републике Србије Ана Брнабић", напоменула је Гојковићева.
У саопшењу се, такође, истиче да су у Радној групи за Нацрт закона о изменама и допунама Закона о јавном информисању и медијима заступљена су сва удружења новинара и медијских радника и потпуно је непримерено делити их, ниподаштавати и етикетирати.
Она је истакла да, истовремено, не одговарају истини наводи да су "ти и такви новинари" већински заступљени у комисијама за расподелу буџетских средстава у области информисања, будући да су комисије изабране по јавном позиву и обухватају сва медијска удружења и новинаре.
Гојковићева је подсетила да је Радна група за Нацрт закона о изменама и допунама Закона о јавном информисању и медијима коју чине 35 чланова формирана је од стране Владе Републике Србије и ради више од два месеца.
На захтев Верана Матића заказан је састанак у Министарству културе и информисања у уторак, 14. септембра, где је тражен разговор заснован на њиховим примедбама на рад ове Радне групе.
Медијска удружења и асоцијације саопштила су раније да су Влади Србије и Министарству културе и информисања изразили забринутост досадашњим радом радне групе за израду нацрта измена и допуна Закона о јавном информисању и медијима.
Тим поводом, председнице Владе Ана Брнабић изјавила је да ће се, ако буде потребно, лично укључити у рад Радне групе.
"Око оваквих ствари не може бити расправе - предлог новог Закона о јавном информисању и медијима мора бити у складу са усвојеном Медијском стратегијом. Око овога нема компромиса", рекла је Брнабићева.