У Србију од јануара стигле 2.874 избеглице из Авганистана
БЕОГРАД: У Србију су од почетка ове године пристигла 2.874 држављана Авганистана, од којих је приближно 600 деце, углавном дечака без пратње, којима је потребна посебна заштита, саопштио је данас УНХЦР.
"Тренутно је 1.177 држављана Авганистана смештено у 13 центара у нашој земљи, којима управља Комесаријат за избеглице и миграције", наводи УНХЦР и позива све државе да избеглицама омогуће да затраже сигурност, без обзира на статус, наглашавајући да би немогућност да то ураде довела у ризик животе великог броја људи.
Према речима Франческе Бонели, представнице УНХЦР-а у Србији, тренд долазака није се мењао у протеклим месецима. Главни разлози због којих су напустили Авганистан били су страх од оружаног сукоба и повреде.
"Наши тимови на терену у Прешеву и Београду помно прате кретања у региону. У овом тренутку не примећујемо већу учесталост долазака држављана Авганистана - тренд је стабилан, као и у протеклим месецима. Повећани долазак авганистанских избеглица у Србију тенутно се не очекује имајући у виду да је криза највећим делом унутар земље", закључила је Бонели.
УНХЦР подсећа да је више од пола милиона цивила током ове године расељено унутар Авганистана. Жене и деца, како наводе, чине чак 80 одсто од више од 250.000 људи који су од краја маја били приморани да напусте своје домове.
Растуће насиље и несигурност довели су до расељавања више од 550.000 авганистанских цивила ове године. Агенција Уједињених нација за избеглице (УНХЦР) сматра да је најважније да цивили којима у Авганистану прети опасност могу да затраже сигурност, по потреби и у суседним земљама. Тим поводом апеловали су на земље суседе Авганистана да државне границе држе отворене.
Такође, УНХЦР је затражио забрану присилног повратка држављана Авганистана.
УНХЦР ће остати и пружати хуманитарну помоћ и подршку народу Авганистана.
Поздравили су одлуку неколико земаља које су привремено обуставиле депортације неуспелих азиланата и позвао све земље да учине исто, да зауставе присилне повратке држављана Авганистана за које је раније утврђено да им није неопходна међународна заштита.