Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Ветернику градња станова за 94 избегличке породице

04.08.2021. 13:49 13:50
Пише:
Фото: Танјуг/ Јарослав Пап

НОВИ САД: Радови на изградњи 94 социјална стана за избегличке породице у центру Ветерника одвијају су у предвиђеним роковима, а како је планирано да ови станови буду завршени до краја марта следеће године, за очекивати је да следећег пролећа прве породице уђу у ове објекте, изјавио је данас градоначелник Новог Сада Милош Вучевић приликом обиласка градилишта.

Како је истакао, локација на којој се гради насеље за избеглице веома је атрактивна, пошто ће овде нићи и ново обданиште, а читав кварт биће потупно комунално опремљен, са великим бројем паркинга, дечијим игралиштем и налазиће се у непосредној близини главне саобраћајнице која спаја Ветерник са Новим Садом.



"Овде у Ветернику смо већ завршили 270 станова, а крајем септембра, ако све буде ишло по нашим плановима, очекујемо усељавање у 152 стана у Футогу, такође за социјално угрожене породице", навео је Вучевић.



Истакао је да то значи да је у Новом Саду изграђено преко 600 станова и помогнуто преко хиљаду породица кроз разне друге видове подршке у обезбеђивању крова над главом за ту категорију становништва.



Како је казао градоначелник Новог Сада, чињеница да ће на хиљаде људи имати свој дом и сталну адресу у личној карти представља победу читавог Новог Сада, али и финансијера, те свих оних који су се залагали да људи насилно расељени са својих огњишта добију стамбени простор, уз поруку да су сви они равноправни грађани Новог Сада и да ће бити своји на своме.



Комесар Комесартијата за избеглице Владимир Цуцић навео је да је увек лепо и лако сарађивати са Градом Новим Садом, јер сада постоји велики број породица које имају своју адресу пребивалишта и свој дом.



"Ти људи, на данашњи дан пре 26 година протерани су у време "Олује" и она је постала симбол свих наших Голгота кроз које смо прошли. Кроз те Голготе је прошло 220 хиљада људи, али укупно 850 хиљада људи, дакле, сваки осми или девети човек у Србији, дошао је овамо као неко ко је изгубио свој кров", навео је Цуцић.



Казао је да је негде остала пуста земља, а да су у Ветерник и Србију стигли људи, кровови и роде на крововима, што је према Цуцићу доказ да овај народ не може нико да победи.



Он је навео да је захвалан и међународној заједници која је имала слуха за проблеме избеглих људи, те да ће се у наредном периоду решити и стамбени проблеми интерно расељених са Косова и Метохије.



Вршилац дужности директора Јединице за управљање пројектима у јавном сектору Душан Ковачевић навео је да је ово трећа зграда која се прави у Ветернику, подсетивши да је 276 кључева избеглицама већ подељено у Ветернику, као и да ће у Футогу 152 породице ући у нове станове већ за неколико месеци.



"Моја јединица, Комесеријат за избеглице и Град Нови Сад су један добар тим, који поред изградње станова, обезбеђује и изградњу монтажних кућа, куповину сеоских домаћинстава, набавку грађевинског материјала и куповину станова", навео је Ковачевић, додавши да тај тим неће стати на досада урађеном.



Како је оценио, до јула 2021. године збринуто је стамбено 5.685 избегличких породица, те да се тренутно изводи преко 500 радова на стамбеним јединицама у 11 различитих локалних самоуправа широм Србије. Он очекује да ће до краја године свој дом добити још безмало 500 породица у 14 општина и градова.



Шефица Представништва Агенције Уједињених нација за избеглице у Србији, Франческа Бонели, казала је да је данас велики дан, јер се 10 година од реализације Регионалног стамбеног програма може рећи да је скоро шест хиљада породица добило своје куће, али и нове могућности, добру интеграцију у новим срединама и квалитетан живот.



"Посао који је заједнички урађен је одличан, али нам треба још пуно помоћи са свих страна, јер и даље имамо велики број избеглица која је та помоћ потребна", навела је Франческа Бонели уз поруку да ће УНХЦР бити уз Владу Србије на решавању тог проблема.



Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији амбасадор Јан Брату је истакао да му је велика част што ОЕБС заједно са УНХЦР ради на пројекту изградње станова за избеглице у Србији, те да је задовољан податком да ће свих 94 стана за ту намену бити завршени у предвиђеном року.



"Досад постигнути резултати су веома добри, али нам треба још средстава с обзиром на то да је потреба за оваквим становима већа од 5800 станова", навео је Брату истакавши да ће ОЕБС уложити додатан напор да пронађе нова средства код донатора за наставак акције изградње станова за избегличке породице.

Пише:
Пошаљите коментар