Свечано отварање Европске престонице културе: Позив новосадским уметницима
Церемонија свечаног отварања Европске престонице културе заказана је за 13. јануар 2022. године.
Као један од продукционо најкомплекснијих подухвата у програму Европске престонице културе, церемонија свечаног је замишљена као извођачки културни догађај под називом Зенитеум :: 2022, чији је аутор и редитељ Драган Живадинов. Фондација „Нови Сад – Европска престоница културе” расписала је Јавни позив за одабир уметника/извођача који ће учествовати на церемонији свечаног отварања. Рок за пријаву је 1. август 2021. године.
Позив се расписује у циљу одабира минимум 20 уметника/извођача који ће као ансамбл учествовати на церемонији свечаног отварања Зенитеум :: 2022, а која ће бити видљива како националном, тако и европском и светском аудиторијуму. Право учешћа на Јавном позиву имају професионални глумци, певачи, плесачи, као и акробате и циркуски уметници. Комисија ће разматрати и одлучивати о пријављеним кандидатима током аудиције која ће бити одржана 3. и 4. августа 2021. године, у присуству свих чланова комисије. Све информације о начину пријаве, критеријумима и потребној документацији може се пронаћи на званичном сајту „Нови Сад – Европска престоница културе”, у делу Јавни позиви.
Представа Зенитеум :: 2022 за своје протагонисте има велика имена српске науке – математичаре Милеву Марић Ајнштајн и Милутина Миланковића. Математика је централна тема сценарија Зенитеума :: 2022, сагледана као оруђе и језик који човеку омогућава да опише своје духовно остварење.
Наслов представе-славља Зенитеум :: 2022 потиче од транснационалног уметничког покрета, зенитизма, који је установио уметник и уредник часописа Зенит, Љубомир Мицић (1895-1971). У свом међународном часопису он је обликовао модернистичку уметност између два светска рата, а ођеци његовог рада осетили су се у Београду, Загребу, Паризу, Берлину, Милану и Москви.
Како је раније најављено, Нови Сад ће се као Европска престонице културе 2022. године представити са више од 1500 културних догађаја и 4000 локалних, националних и интернационалних уметника, у укупно осам програмских лукова. Од тога, више од 1700 европских и светских уметника из преко 45 земаља причаће причу Српске Атине, кроз визуру заједничких европских вредности, али и изазова.