Хрватска не дели став Мађарске по питању Србије у ЕУ
ЗАГРЕБ: Министарство спољних и европских послова Хрватске не дели ставове мађарског премијера Виктора Орбана који тражи да Србија буде примљена у ЕУ, пише загребачки Вечерњи лист.
Хрватска инсистира на проширењу које се темељи на доследном испуњењу критеријума за чланство, спровођење потребних реформи и остваривању мерљивих резултата, саопштено је из хрватског МВЕП-а.
"Према будућности Европе, не делимо симплификоване ставове које преносе огласи - наше идеје и стремљења у погледу Европске уније су познати и теже снажнијој укључености, повезаности и синергији унутар европске породице", саопштили су листу из МВЕП-а.
Што се тиче процеса проширења ЕУ, кажу, Хрватска инсистира на проширењу које се темељи на доследном испуњењу критеријума за чланство, спровођењу потребних реформи и остваривању мерљивих резултата.
"То важи за све државе кандидате за чланство, па тако и за Србију", навели су МВЕП-а.
МВЕП је према писању Вечерњег, тако реаговао на неку врсту огласа који је у хрватским медијима објавила мађарска влада а у којем, између осталог, стоји:
"У Бриселу граде такву супер државу за коју нико није дао овлаштење. Ми кажемо ''не'' европском царству. Такође, Србију треба примити у ЕУ, гласе два од седам поприлично различитих и поједностављених предлога о будућности ЕУ", преноси Вечерњи.
Додају да Хрватска, која до сад није јавно износила критике на рачун Мађарске, овога пута се, кажу, јавно дистанцира и не слаже с њиховим ставовима.
"Хрватска жели већу повезаност, а Србија ће у ЕУ кад испуни услови", пише лист.
Мађарска, која је, како наводе, последњих година, а посебно последњих седмица на удару Брисела ii дела - углавном западних - чланица, што због критика на рачун владавине права, независног судства, људских права и третмана миграција и миграната, овим, очито, даје свој одговор на те оптужбе.
"Али и појектује другачији модел Уније, пуно мање интегрисан и с мањим овлашћењима Брисела", пише Вечерњи и додаје да је интеграција средство, а не сама себи сврха па из темељних уговора ЕУ треба, кажу, брисати наводе о "све тешњем повезивању".
Одлуке "треба да доносе изабране вође, а не међународне невладине организације", наводи се и додаје да су Мађари ударили и на невладин сектор који су, барем у својој држави, "прочистили" од неподобних.
Према њима, снагу европске интеграције дају заједнички економски успеси, а ако то није случај, то значи крај ЕУ, пише лист.
Наредна деценија ће, предвиђају Мађари, бити раздобље опасних изазова - претња од масовних миграција и пандемије и треба заштитити становнике.
Такође, додају, треба вратити европску демократију Европском парламенту који се показао "слепом улицом: заступа властите идеолошке и институционалне интересе. У последњој тачки предлога, у којем су, наводи се, измијешане разне теме, Мађарска врло јасно наводи: "Србију треба примити у чланство у ЕУ".
Али, хрватско Министарство спољних и европских послова овога пута јасно каже "не" оваквој мађарској визији, пише лист.