clear sky
13°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Компачер: Пример Јужног Тирола не може се копирати

30.05.2021. 14:10 14:11
Пише:
Фото: Južni Tirol, foto: Pixabay

ЗВЕЧАН: „Италијанска покрајина Јужни Тирол, данас се често наводи као узор мирног суживота различитих етничких група, али аутономија тог италијанског региона не може се копирати”, изјавио је гувернер Јужног Тирола Арно Компачер у интервјуу за портал Косово онлајн.

У данашње време инструменти за прилагођавање унутрашњим етничким сукобима добијају све већи значај у целом свету, стога смо приметили да, такође, расте интересовање за аутономију Јужног Тирола у последњих неколико година, изјавио је Компачер.



Он је навео да је правни оквир аутономије гарантовао коегзистенцију три језичке групе на нашој територији и умирио је сукоб у Јужном Тиролу после Другог светског рата, рекао је он у интервјуу за Косово онлајн.



"Нарочито, када размишљамо о проблематичној прошлости Јужног Тирола са италијанским фашизмом и национал-социјалистичком окупацијом, мислим да 50 година након примене нашег статута о аутономији можемо са сигурношћу рећи да имамо прилично успешан пут иза себе", навео је Компачер.



Данас се Јужни Тирол често користи као узор мирног суживота између различитих језичких група и током различитих година се спомињао као пример у различитим приликама, навео је он.



Према Компачеровим речима, највише их упоређују са Кримом, Кипром, Нагорно-Карабахом, Роџавом (курдска област у северној Сирији)...



"Многе делегације посетиле су Јужни Тирол током протеклих деценија да би сазнале више из нашег искуства", нагласио је он и додао да је најистакнутији посетилац можда био Далај Лама и тибетанска влада у егзилу, али и представници различитих мањина у Европи, представници држава и тела за људска права, као што су Савет Европе или ОЕБС, који редовно посецћују Јужни Тирол.



"Наши стручњаци су укључени у консултантске куцће широм света стога нам није ново што наша аутономија добија пажњу и увек смо захвални ако можемо да помогнемо својим искуством и знањем", казао је Компачер.



Пошто је пример Јужног Тирола више пута помињан као могуће решење у дијалогу Београда и Приштине, Компачер је, на питање да ли мисли да би тако нешто заиста могло бити решење, навео да увек прецизирају да њихова аутономија није изведива "један према један".



"У сваком сукобу постоји много фактора специфичних за случај, попут историјске и економске ситуације, правног оквира и друштвених аспеката, који морају бити узети у обзир", нагласио је Компачер и додао да њихова аутономија није лек, али да би можда било занимљиво детаљније погледати неке од успешних поступака и инструмената Јужног Тирола, као што су етнички пропорционални систем, заједничке комисије које се баве доношењем аутономије или права која се односе на језик и културу.



"И остаје једна од наших најважнијих порука, да вреди мирно преговарати о проналажењу компромиса", рекао је он.



Компачер је навео да смо у прошлости у неколико наврата видели да међународна пажња може помоћи у решавању сукоба.



"Такође, у Јужном Тиролу, интернационализација сукоба и касније, резолуције Уједињених нација 1960-их година и процес европских интеграција били су важни фактори", нагласио је он.



Посредовање је увек корисно, али стварна промена мора се постићи преговорима између укључених страна у проналажењу мирног компромиса, додао је он.



"Пут Јужног Тирола увек је био пут преговора и још увек су преговори кључни", нагласио је Компачер.



На питање да ли земље Западног Балкана треба да буду примљене у ЕУ што је пре могуће, он је навео да снажно подржава европски пројекат и уједињену Европу и да је стога увек био за ангажовање Европске уније да подржи постепену интеграцију земаља западног Балкана са Унијом.



"Мислим да морате разматрати поступак пријаве од случаја до случаја - иако нисам стручњак за Западни Балкан, мој је утисак да се ситуација разликује од земље до земље", истакао је Компачер и додао да је ипак, важно да ЕУ одржава редовне билатералне односе са парламентима земаља западног Балкана и улаже у јачање сарадње.

Пише:
Пошаљите коментар