Ускоро обнова зграда у центру, Алмашком крају и Петроварадину
Програмом спровођења мера техничке заштите на културним и добрима у Новом Саду, укључујући и она која имају статус prеthodnе заштите, предвиђена је обнова већег броја старих грађевина.
Реч је о конзерваторско-рестаураторским и грађевинско-занатским радовима на објектима у просторно културно-историјским целинама Старо језгро Новог Сада, Алмашки крај, као и Горња и Доња тврђава са подграђем у Петроварадину. Осим тога, обухваћени су и споменици културе Успенска црква и Српска православна црква светог апостола Томе у Ковиљу (Лазе Костића 16), али и Шпилерова кућа у Петроварадину (Владимира Гортана 8), кућа у којој је живела Милунка Савић у Степановићеву (Милунке Савић 4), као и зграде у целини блока Михајла Пупина и Илије Огњановића, те у Улици Јована Ђорђевића и Владике Платона. Новац за обнову обезбеђен је из buyеta Града Новог Сада, Аутономне покрајине Војводине и Републике Србије.
У границама културно-историјске целине старог језгра Новог Сада радови су планирани на више објеката који до сад нису били обухваћени програмима обнове фасада. Пошто су те зграде од посебне вредности, њиховим уређењем ће се очувати идентитет градитељског наслеђа центра града.
Када је реч о Алмашком крају, ту је планирана обнова некадашње Кожаре (Ђорђа Рајковића 5), која припада индустријском наслеђу и има споменичку вредност. Такође, биће обновљена фасада објекта на Тргу Марије Трандафил 12, јединствене спољашњости, изграђена у стилу сецесије, а која је изузетно угрожена, што је посебно видљиво на јединственој малтерској декорацији која је готово непрепознатљива. Зграде на Булевару Михајла Пупина и Малом Лиману, те у Улици Јована Ђорђевића и Владике Платона, представљају највредније наслеђе међуратне архитектуре на нашем простору, али су услед дугогодишњег неодржавања у оронулом стању и угрожавају безбедност пролазника.
Српска православна црква Светог апостола Томе у Ковиљу јединствен је пример сакралне архитектуре на територији Града, али је услед дугогодишњег неодржавања у изузетно лошем стању, па је планирана њена обнова. Изградња ограде порте Успенске цркве већ је увелико у току у оквиру уређења дела старог језгра. Најстарија кућа на територији града - Шпилерова кућа у Старом мајуру у Петроварадину утврђена је за споменик културе као јединствено дело барокне архитектуре, а услед вишедеценијског неодржавања у изузетно је лошем стању. Кућа у којој је живела Милунка Савић у Степановићеву такође је неодржавана и у изузетно лошем стању, што угрожава све елементе објекта, а посебно фасаде и крова.
На простору културно-историјске целине Горња и Доња тврђава с подграђем у Петроварадину предвиђени су бројни радови. Пошто је планирано да у оквиру програма Европске престонице културе централна зграда Музеја Града Новог Сада угости једну од најзначајнијих манифестација - изложбу о Милеви Марић Ајнштајн, на Горњој тврђави ће бити обновљена унутрашњост и спољашњост зграде Арсенала и Једноставна касарна које користи Музеј. Као наставак радова обнове подграђа Петроварадинске тврђаве, програмом су сад обухваћени објекти у делу које користи Војска Србије.
За ову годину предвиђена је реконструкција најзначајнијих и највећих грађевина посебне намене у Београдској улици, Улици проте Mihalyića, на Тргу владике Николаја и Каменичком путу. На Горњој тврђави и Хорнверку биће реконструисане Леополдова и капија Великог шанца, обе у изузетно лошем стању, а уочено је и пропадање градитељских склопова и материјала, те камена, опеке и малтера од које су грађене. Предвиђен је и почетак обнове најзначајније барокне сакралне грађевине на нашем простору - Цркве Светог Јурја, која би требало да буде реализована до 2023. године. Осим тога, у дворишту зграде у Београдској 3 је планирана санација делимично урушеног забатног зида, који непосредно угрожава пролазнике у Улици проте Mihalyića.
С. Ковач
Фото: В. Фифа