Тамил Наду- и најлепше плаже на Индијском океану и сиромаштво
У доба пандемије, кад људи падају као снопље широм Индије, са тугом се сећам путовања у једну од њених држава Тамил Наду, познату по најлепшим океанским плажама, изразито црним људима и национализму.
Кренули смо из Мадраса, одакле из Бангалора има 600 км пута. „То је 12 сати вожње!“, каже домаћин. "Ма, како, бре, толико?" "Па, због жена које седе на аутопуту и светих крава. И деце која играју лопте. Не смеш 100 на сат јер ћеш сигурно налетети на неког од њих и убити и њих, а можда и себе." Ок, дакле пола дана у колима. Бар ћемо на море. Али пејжази Тамил Надуа, који се граничи са Карнатаком, су сјајни! Толико дивног зеленила! Као из спота „Hungry Like а Wolf “ групе "Дуран Дуран". Јесте он сниман на оближњој Шри Ланци, али је исти угођај. Само људи су овде ужасно сиромашни. Живе у кућицама, по неколико њих, а често је то заправо само врећа за спавање са кровом. Као капсула од шибра. Одигнута од земље, тек да не би спавача ујеле змије или инсекти, па остао да спава заувек. Завукао сам се у једну напуштену. Бизарно.
Много је овде муслиманских села. У ислам се прелазило из најнижих касти, јер ислам не признаје неједнакост међу људима. На многим местима се вијоре исламска црвено-црна двобојка Тамил Надуа и застава КП Индије. Каква комбинација! Тамилци су, иначе, надрндани националисти и на Шри Ланци су „Тамилски тиргови“ правили оружани белај деценијама. Чести су велики кипови Ханумана, бога мајмуна и симбола снаге. Зато обично они који тешко живе изаберу Ханумана да им помогне и буду јаки. Мадрас је велеград са влажном и врелом климом, идеално да будеш скроз мокар за 15 минута. Само за плажу, ништа више. Зато одседамо у оближњем “Махабалипураму”, хотелу на плажи за мале паре. Е, да. Из Мадраса је легендарни Бени Лава, да не кажем Прабу Дева, певач познат са Јутјуба као интернет сензацију из песме „Калури ванит“, коју је неки шаљивџија „титловао“ на енглески и изгледа урнебесно. И сам спот је смешан, али кад се још читају речи... Њихова естетика и појам фрајера је мало померен, али јако симпатичан. Дакле, Бени је супер тип тамо, као стрејт Џорџ Мајкл. И пева на тамилском.
У кишној сезони, овде падне по метар кише на дан и не може се ходати улицом. Кишна сезона се завршила на дан пред наш долазак. Сјајно! Све је још ужасно влажно. На плажи дању нигде никог, само ми Европљани и Аустралијанци. Индијци се не сунчају. Код њих је тамна кожа знак јадности, а светла племенитости. Као некад код нас. Ни за живу главу на сунце. Само кад падне мрак, тачније већ у сумрак, ето Индијаца ка плажи и купању. Бродићи су им шарени и слатки. Моја сапутница се одушевила плажом пуном песка. Али, уочили смо један људски продукт смеђе боје. Она шокирана. Ја га заобишао и отишао на чисти део плаже. Ипак је ово савршена плажа, на савршеном месту, у децембру се купаш на океану, па шта је један нежељени производ утробе људске на све то? Неко изабере да види баш то („Супер плажа, ал' замисли, баш оно гадно на сред среде!“), а неко да види плажу („Јесте да је неко испрљао, али види плажу!“). Изабери у којој си групи.
Иначе је цунами својевремено збрисао пола града, тек се недавно опоравио. Весело је. Мајмунчићи су на крововима. Мораш се пазити јер воле да краду. Свете краве свуда. Мало има и блата, мало канализације, али све лепо и јефтино. Пуно странаца, бекпекера. Неки Француз отворио ресторан на плажи: варијанта Ника Слотера, само ресторанска и средовечна. Каже, 1991. отишао из Париза и доста му је Европе. Пита шта има ново, није био 20 година на нашем континенту. Рекох, ништа нарочито. Каже, лепше ми је овде. Истина. Махабалипурам има супер споменике који су под заштитом УНЕСКО-а. Храмови су исклесани из камена. Слонови из једног дела. Фали ми пара, рупија. Покушавам на једином банкомату у граду, који је „оут оф ордер “. Имам рупије и динаре. Питам продавца улазница, могу ли да платим у динарима. (Што да не пробам.) Пита, јесу ли саудијски? Рекох, јесу! Ево ти 100 динара, саудијских, са Теслом. Успео сам да купим карту. Нек се сналази са стотком кад је инсистирао да му дам целу суму. Нисам га преварио, него само дао мало непрактичну валуту. Али доћи ће и неки Србин ваљда овде па ће му вратити новце. Иначе, саудијски динари не постоје, јер се у Арабији користе ријали.
Неки клинац се накачио да ме прати. Кажем му, „Мали, уопште више немам пара, шта год да продајеш, не купујем.“ Каже "Ма неее, само да вежбам мало енглески са вама, бићу вам водич!“. „Немам ни за бакшиш, дечко.“ „Нема везе, није због пара.“ Индијац који не жели да ти прода нешто? Хајде да видимо. Објашњава он мени пола сата, али ће на крају: „Сир, да ли бисте хтели да одете до моје радњице и купите неки сувенирчић, ја их правим ручно?“ "Е, рекох, немогућ си. Стварно немам пара. Sorry." Кошуља ми мокра од зноја. Човек са турбаном на мотору стаје и вели: „Врућина - а? Хоћете да вас повезем?“ „Немам пара за вожњу.“ Чика се наљути мало. „Па нисмо сви ми овде такви да уваљујемо, продајемо и наплаћујемо! Ја хоћу да помогнем, а ви ме гледате као неког муљатора!“ ОК, извињавам се. Одвезе ме човек. Хвала, довиђења. Хм, Индија, на сваком кораку изненађења.
Да, храмови су супер. Испред једног ме неки пар моли да их сликам. Проговоре на руском. Ја на руском одговорим а они, „О, одакле си?“ Кажем, из Србије. „А, па код нас у Јекатеринбургу су популарни срски ресторани, роштиљ и лесковачка кухиња.“ Ето повезаности света. Враћам се на плажу да сперем слани зној сланом водом. Залазак сунца на Индијском океану. Спектакуларан. Чим скупим пара, вратићу се у Јужну Азију првим летом. Тешко да је нешто лепше од овог. Из Индије, праћен спокојним погледом равнодушног Француза, вратио сам се у кишу. Али ону без боја. Индијска је пуна боја.
Жикица Милошевић