Опет се трукују „куварице” на северу Баната
Од када се пандемија короне пре нешто више од годину дана захуктала, Лала и Соса су се нашли у епицентру нових пошалица и бећараца на карикатурама свестраног уметника, Горана Новакова из Новог Кнежевца.
Новаков је популарним „куварицама“ или дозидницама, које представљају вез на платну са пригодним порукама, а које су красиле и још увек красе многе кухиње, удахнуо нову енергију и хумор примерен актуелним приликама. Да представљају пун погодак и постижу популарност потврђује да се „куварице“ са севера Баната поново трукују и везу на платнима, па и на мајицама осликавају!
- У време проглашавања пандемије као спонтана реакција једног уметника на свеопшту ситуацију у којој смо се ођедном, збуњени и уплашени нашли, настале су ове „куварице“. На њима су се уз цртеже нашли сатирични стихови и пошалице, о томе како Лала из Баната гледа на све оно шта га је снашло. Брзо сам стекао многобројну публику која је са великим симпатијама пратила ове моје „нападе креативности“. У тешким временима заиста се најбоље види колико и зашто је хумор најбоља медицина. Хумор је у оваквим приликама важнији од асепсола, што су сви лајкови и коментари потврдили. Играјући се речима и засмејавајући самог себе, полако сам увео све те дивне људе у свој свет, а они су ми својим коментарима, лајковима и смајлијима поручивали да сам то расположење пренео и на њих - утисак је Горана Новакова, успешног писца за децу и илустратора. Нове „куварице“ настале у времену оптерећеном опасним вирусом не само за Банаћане, него за читаву планету, Новаков је управо представио на изложби у галерији Културног центра Кикинде, а сви су изгледи да ће се ускоро наћи и у књизи.
Новаков прича да је у локалним новинама објавио сам своје прве карикатуре и илустрације, те да је размишљајући шта би још могло бити занимљиво, присетио се ’’ТВ куварице’’ које је волео док су некада излазиле сваког петка у „ТВ Новостима“, према текстовима Душка Радовића, а цртао их Душко Петричић.
- То ме је подстакло да бих могао нешто слично да пробам, јер сам то све већ носио од детињства у себи, слушајући текстове бећараца по свадбама и читајући стихове са „куварица“ које смо и ми у кући имали. Инспирисан причом која је кружила у Новом Кнежевцу, о једној жени која је замолила електричаре да јој не исеку струју само док не испече хурку, написао сам свој „Бећарац“: „Дошо мајстор струју да нам сече, нек сачека још се хурка пече“. „Куварице“ изнад кухињских шпорета су ме подстакле да се посветим тој форми стваралаштва, а поред пошалица на рачун короне али и на друге теме и најновија је посвећена најбољем тенисеру света Новаку Ђоковићу. Велики је изазов написати текст или стих који је актуелан, кратак и зачињен хумором. Најлепше је то што се у стварању ових „куварица“ нисам држао никаквих правила, а највише сам се шалио на рчаун Лале и Сосе, односно како ми Банаћани доживљавамо све ово што нам се дешава, али прошарао сам неке са изговором на немачком, јапанском и другим светским трендовима. У почетку су то биле краће форме, а настало је и неколико дужих форми, правих балада - каже Новаков.
А новокомпоноване пошалице и карикатуре заиста плене пажњу: „Лала Соси асепсола носи, кад се мазу да се не заразу“, „Немам срећу имам њоњу већу, таке ома у карантин мећу“, или „Немам среће имам уши веће, таки чују и оно што неће, али, кад погледам мало боље у овоме часку, фала богу имам за шта да закачим маску“.
Репертоаром пошалица и карикатура нису обухваћене само згоде настале због присуства короне него и на друге теме, али су оне у први мах доминирале, од прве јутарње кафице до повечерја. „Јутрос кафу просо сам у крилче, метнух с’ума да склоним визирче“, или увек актуелна за оне који често стају на вагу ради провере дијете: „Моје луче вагало се јуче, данас неће јер јој вага пуче!“, док Сосама које се труде да пронађу што боље рецепте за гурманлуке упућене су и ове: „Куварица румена округла, вредно скида рецепте са Гугла!“, или „Од гуглања Соса и ја стекосмо стомачиће, јер кад год нам на Гуглу нуду узмемо колачиће!. А Лала не мари за дијету док чека испред банке - „За сто евра пред банком сам чеко, у кеси сам им’о хлеб и млеко. Док сам стиго на ред и добио својо, млеко се покварило а лебац сам пој’о!“..Једна од пошалица на „куварици“ намењена је Сосама у дијапори у далекој Аустралији: „Овде Сосе цегере не носе, свака цура има свог кенгура, па кад крене до маркета ко куче да шета!“ Занимљива је и досетка за овдашње Сосе склоне модирању: „Моја Соса модирању склона, продала пулина, купила бишона. Сад се здраво с’тим кучетом пати, н’уме овце да нам врати!“
- Верујем да ће због тема које сам као посматрач и критичар времена у којем живим описао у тим куварицама, оне једног дана бити сведочанство на лепе и оне мање лепе тренутке које преживљавамо - уверен је Новаков.
Радови Горана Новакова наишли су на добар ођек не само код нас, него и шире. По његовим цртежима жене већ везу праве „куварице“, а трукује их Смиљка Булатовић из Кикинде, која се успешно бави ретким старим уметничким занатом у својој предузетничкој радњи „Вез и труковање“. Горанове „куварице“ стигле су и с друге стране Атлантика и већ скоро годину дана се објављују у часопису „Слово“ који једном месечно излази у Кичинеру у Канади.
Текст и фото: Милорад Митровић