Изетбеговић: Појам миран разлаз је мимикрија за сецесионизам
САРАЈЕВО: Након писма члана Председништва БиХ Шефика Џаферовића европском званичнику Шарлу Мишелу, писма председнику ЕП Давиду Сасолију и председнику ЕПП Доналду Туску обратио се лидер СДА Бакир Изетбеговић, а поводом нон-пејпера о наводној промени граница на Запатном Балкану и распаду БиХ.
У одвојеним писмима Сасолију и Туску, Изетбеговић каже да су грађани БиХ, али и целог региона "узнемирени због низа догађаја којима се ствара перцепција да се у одређеним круговима унутар Европске уније покушава покренути тема прекрајања државних граница на штету Босне и Херцеговине".
Појам "мирни разлаз" је, према Изетбеговићу, "само мимикрија за сецесионизам који већ дуго заговара председник СНСД-а, уз подршку одређених кругова изван БиХ".
"Познато вам је да су грађани БиХ положили огромне жртве 90-их година прошлог века бранећи целовитост и територијални интегритет своје државе и да не постоје околности у којима би пристали да се одрекну и најмањег дела територије, а поготово не политичком одлуком о 'мирном разлазу'", навео је Изетбеговић, пренео је сарајевски портал Klix.
Додао је да су европска искуства с покушајима прекрајања граница довела до светских ратова у 20. веку, баш као што су, како наводи, ранији покушаји етничке поделе Босне и Херцеговине "кулминирали геноцидом у Сребреници, као и да је на основу тога јасно да би сваки покушај прекрајања граница угрозио мир".
"Свакоме ко имало познаје историју, ко разуме актуелне односе у свету, јасно је да покушај угрожавања територијалног интегритета Босне и Херцеговине не би изазвао дестабилизацију и сукоб само у нашој земљи, него би се ланчаном реакцијом сукоби преливали из једне у другу државу у регији. Низ земаља ЕУ не би остало поштеђено у тој новој спирали сепаратизма која би била покренута", навео је лидер Бошњака.
Додаје да је, без обзира на то ко је аутор "нон-папера", као и коме је и када уручен тај документ, јасно да део десничарских и профашистичких странака у Европи, које су под очигледним малигним утицајем сила изван Европе, заговара тезе које се у том писму наводе и да је то опасност, не само за БиХ, него и за целу Европску унију.
"Сецесионистички, профашистички, у правилу исламофобни покрети и странке, који заговарају политику и тезе из нон-пејпера, ударају на саме темеље ЕУ-а. Ово што се догађа тренутно није само проблем нас у БиХ или регији, него и целе Европе, која је утемељена на принципу неповредивости државних граница", навео је, између осталог, Изетбеговић.
Оценио је да је огромна већина демократских снага у ЕУ способна да се, како каже, "избори против профашистичке мањине, исламофоба и сецесиониста, али да сви заједно морају бити опрезни, и у корену сасецати било какву помисао о променама државних граница, јер је то отварање Пандорине кутије".
Изетбеговић је у писму Туску посебно скренуо пажњу на постојање јасних индиција да и поједине странке чланице ЕПП-а директно или посредно пружају подршку таквој политици, па би, сматра, било неопходно да се ЕПП огради и евентуално санкционира своје чланице које делују супротно принципима и политици те странке.