clear sky
13°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Новом Саду одржан помен "заборављеним" жртвама из 1941.

14.04.2021. 14:25 14:27
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

НОВИ САД: На Аламашком гробљу у Новом Саду одржан данас је помен и освештење табли са именима настрадалих Новосађана, који су невини поубијани од стране мађарских фашиста од 14. априла до краја тог месеца 1941. године.

Откривена табла садржи пописана имена 179 жртава крвавог фашистичког пира.



Према речима историчара, првих дана окупације у Новом Саду циљано су убијани Срби по многобројним крајевима града, а које су мађарски окупатори раније означили као сараднике четничког покрета.



Међу страдалима у првим данима окупације, било је много и оних који нису Срби, али који су третирани као непријатељи нове власти.



Директор Завода за заштиту споменика културе Града Новог Сада Синиша Јокић истакао је да је прошло осам пуних деценија тешке трагедије, која је, према његовим речима, била у потпуности заборављена од стране бивших југословенских власти, јер међу првим страдалницима и жртвама фашистичког окупатора у Новом Саду није било оних који су били у партизанском покрету.



"Ми смо се сакупили да одамо почаст јер је то најмање што смо могли да урадимо за те људе који су невини страдали и они су невине жртве фашистичке агресије и фашистичког злочина", поручио је Јокић.



Он је истакао да је Завод за заштиту споменика културе подигао више споменика и информативних табли у вези са дешавањима у Новом Саду током Првог и Другог светског рата, али и у част многобројних историјских личности.



Он је навео да његов завод има ту част да брине о култури сећања, али и да је веома одговорно радити такав посао, посебно кроз призму тешких историјских чињеница и околности које су пратиле ратна времена, а нарочито, април 1941. године.



"Април 1941. године, био је крвав и страшан. Бомбардовање је било 6. априла, 10. априла проглашена је усташка творевина Независна држава Хрватска, а 14. априла мађарске фашистичке трупе ушле су и у Нови Сад. Тај месец је био пун трагедије. Нажалост, на томе се није завршило, он је само наслутио сву трагедију у мају и јуну када почињу покољи и страдања српског становништва и других невиних људи на простору читаве Југославије, а онда ће се десити и злогласна Рација у јануару 1942. године", навео је Јокић, посебно нагласивши нужност одавања почасти свим невино страдалих у ратним временима.



Историчар Ђорђе Србуловић један је од најзаслужнијих за прикупљање историјске грађе и идентификовање жртава у Новом Саду током априла 1941. године.



Он је навео да није било нимало једноставно доћи до имена и идентитета 179 погинулих, а чија имена ће убудући бити истакнута на споменику на Алмашком гробљу у Новом Саду, али и да је неспорно далеко већи број побијених новосадских цивила током априла 1941.



"На овом спсику налазе се имена оних за које сматрам да су неспорни и који су појављују у именима умрлих у новосадским православним црквама, као и документације Јеврејске општине у Новом Саду, те списковима жртвама сачињених 1944. године а који се налазе у Архиву Војводине", навео је Србуловић.



Он је подсетио да је током априла 1941. године масовно убијање цивила вршено у три наврата и да су најчешће на мети фашистичког окупатора били Срби, а које су нове власти сматрале за сараднике четничког покрета, а који је имао велику масовност у моменту избијања Другог светског рата на подручју Краљевине Југославије.



Помен невиним жртвама априлског страдања из 1941. године данас у Новом Саду служило је свештенство Српске православне цркве, а окупљени су поручили да се надају како ће страдалницима мађарске окупације бити одавана почаст сваког наредног 14. априла.

Пише:
Пошаљите коментар