Први увели изучавање ромског језика: Највише помака на пољу образовања
БАЧКА ПАЛАНКА: Округли сто „Ромкиње и Роми у Општини Бачка Паланка“ одржан је у Музеју града, поводом Међународног дана Рома.
Председница Савета за родну равноправност СО Бачка Паланка Маја Пилиповић је нагласила је да је циљ округлог стола да укаже на положај Рома. Ромски координатор у Општини Бачка Паланка Драгана Нинковић је говорила о томе шта је општина урадила по питању положаја Рома, имајући у виду да она обилази становнике ромске националности на терену и има одличну сарадњу са свим ромским удружењима.
- Роми све више говоре на глас о томе шта их мучи и општина, поред стипендија које добијају ученици и студенти ромске националности, радиће и на томе да им се олакша запослење - наводи Нинковић.
Директорка Центра за социјални рад Вера Петровић је говорила о социјалној укључености ромске популације, истакнувши да се већ дужи низ година појачано ради са ромском популацијом на територији ове општине, као и да је ангажован координатор за Роме и у Центру за социјални рад.
Бранка Ћулибрк из Националне службе за запошљавање казала је да се на њиховој евиденцији у бачкопаланачкој општини налази 231 особа ромске националности, од којих 161 без завршене основне школе. О медијској заступљености Рома, новинар Јелена Бајић је рекла како сматра да медији на локалу дају све од себе да максимално испрате Ромску заједницу у овој општини. Велики део који су медији испратили тиче се реализације пројеката Савета за родну равноправност.
Педагошки саветник и председница удружења Рома „Чараин“ Шећа Коломпар се захвалила општини на организацији округлог стола и на томе што се највише урадило у сфери образовања.
Општина Бачка Паланка прва у Србији је увела изучавање ромског језика и то у школи „Милета Протић“ у Товаришеву.
Када је реч о здравственој заштити, наглашено је да ће Дом здравља ће у наредном периоду настојати да допре до грађана ромске националности како би што више њих користило услуге здравствене неге и заштите.
Драган Димитријевић из Црвеног крста говорио је о хуманости ка ромској популацији. Он је истакао да су запослени у Црвеном крсту кроз свакодневне контакте спремни да чују проблеме суграђана ромске националности и да им помогну. У овој организацији се редовно обилазе насеља где живе Роми и деле хуманитарни пакети хране и хигијене, као и помоћ у виду дониране, половне одеће.
На самом крају округлог стола присутнима се обратила Аница Ђорђевић, домаћица из Пивница и мајка четворо деце. Она је казала да јој је жеља да њена деца заврше школу, а и сама је кренула у вечерњу школу, те јој је драго јој је што јој је пружена прилика да се образује. Т. Пачић