Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дачић: Извештај ЕП не сагледава реално стање у Србији

26.03.2021. 10:41 11:24
Пише:
Фото: Ивица Дачић Фото: Танјуг/видео

БЕОГРАД: Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас да у извештају Европског парламента није реално сагледано стање у Србији и да је изнет низ проблематичних политичких оцена.

Дачић је за ТВ К1 рекао да извештај који је у четвртак усвојен у ЕП није обавезујући, али да ће да скупштински Одбор за европске интеграције размотрити и анализирати шта је све садржано у том документу.



Он је указао да посланичка група Европске народне партије (EPP) није била ‘‘одушевљена’‘ текстом извештаја и да је тражила да се уравнотежи, односно, да се направи селекција шта је важно да уђе у тај документ, а шта није.



‘‘Тај извештај је промењен у односу на почетни, различитим амандманима убачено је све чега се неко сетио’‘, рекао је Дачић.



Приметио је да се у извештају, између осталог, изражава забринутост због стања животне средине у Бору, Смедереву и Колубари где, како је указао, послују кинеске компаније.



Како каже, европарламентарци нису забринути за стање животне средине у Београду или Чачку, али јесу тамо где су Кинези.


Коначно да Брисел реагује на изјаве из Приштине

Коначно је Брисел реаговао на неку изјаву албанских политичара из Приштине који скоро свакодневно говоре да дијалога са Београдом неће бити, као ни Заједнице српских општина (ЗСО), изјавио је данас председник Народне скупштине Ивица Дачић.

Премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти добио је опомену из Брисела због начина на који је представио принципе за дијалог с Београдом, којима је одбацио, а чак и исмејао Заједницу српских општина.

"Ми смо задовољни што је Брисел реаговао, али требало би да реагују увек када се овакве ствари дешавају", рекао је Дачић за ТВ К1.

Он је, међутим, додао да опомена из Брисела Куртија не дотиче, јер му, како је рекао, очигледно неко суфлира шта да прича.

"То су такође делови међународне заједнице, само то није Брисел, али исто тако ти што му шапућу, јесу у оквиру ЕУ", нагласио је Дачић.

Указује да се реализовање онога што је договорено Бриселским споразумом не односи само на Београд, већ, подсећа, да је тај споразум потписала и тадашња шефица дипломатије ЕУ Кетрин Ештон и да се односи и на Брисел.

Таквим изјавама, каже Дачић, Приштина показује да их Бриселски споразум и Брисел не интересују.


‘‘Није интенција заштита животне средине него негативан утицај Кине, све је политичко мотивисано што може да буде разумљиво имајући у виду глобалне геополитичке односе. Зато не могу да кажем да је то реално сагледавање стања у Србији, али јесте реално сагледавање стања унутар ЕП’‘, рекао је Дачић.



Он је казао да је у извештају изнет низ политичких оцена које могу да буду ‘‘проблематичне’‘ и навођење тема које треба посебно анализирати.



‘‘Зашто нису навели да се истражи питање рачуна на Маурицијусу, откуд да то није интересантно за ЕП’‘, рекао је Дачић.



Истиче да Србија не бежи од критика које су добронамерне, конкренте и на којима се може радити, али су неке друге, како каже, паушалне.



На питање да прокоментарише што је на јучерашњој конференцији за новинаре након представљања извештаја речено да је пандемија допринела да се утицај Кине и Русије повећа на Западном Балкану, Дачић је казао да такве изјаве нису нове и да је то притисак Брисела.



Дачић наглашава да Србија води независну политику, да јој је стратешки циљ улазак у ЕУ, али да није могла да чека заштитну опрему, медицинска средства и вакцине из ЕУ, јер их, како каже, не би дочекала.



Подсећа да је у питању било очување и безбедност живота грађана.



Такође је навео да је ЕУ неспремно дочекала епидемију, те и да су оцене на нивоу саме ЕУ да је тада било одсуство солидарности.



Дачић је подсетио и да је ЕУ забранила извоз медицинске опреме, заштитних средстава и лекова ван земаља ЕУ, те да су друге земље морале да се сналазе и да се окрећу Кини и Русији.



Указао је и да члан Европског парламента Лукас Мандл, иначе члан аустријске народњачке партије канцелара Себастијана Курца, критикује Србију због увоза кинеске и руске вакцине, а да Курц преговара с председником Русије Владимиром Путином о производњи руске вакцине у Аустрији.



"То је лицемерно и безобразно", каже Дачић.

Пише:
Пошаљите коментар