broken clouds
11°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Три месеца од отварања Завода за хитну медицинску помоћ у С. Карловцима

09.03.2021. 11:09 11:12
Пише:
Фото: Зорица Милосављевић

За три месеца колико ради пункт новосадског Завода за хитну медицинску помоћ у Сремским Карловцима, 318 људи затражило је интервенцију, а у истом периоду prеthodnе године пружена је помоћ 181 житељу тог места.

По речима директора Завода за хитму медицинску помоћ др Богдана Живановића, међу онима који су затражили помоћ претежно су хронични болесници с тегобама које захтевају лекарску интервенцију. Било је међу прегледаним, људи с акутним инфарктом и других  животно угрожених стања. Око 73 одсто прегледаних су били пензионери, којима је вероватно отежан долазак, посебно ноћу у Нови Сад. У 169 случајева преглед је обављен у самом пункту, док је 149 пацијената прегледано на кућној адреси. Све прошлогодишње интервенције  биле су у домовима пацијената. 

- Ове цифре говоре да су људи усмерени ка лекару и да не злоупотребљавају ту чињеницу да постоји амбуланта у којој могу добити помоћ, а то и нама олакшава посао -  каже др Живановић. - Свега 40 случајева је захтевало  интервентцију екипе из Петроварадина, а  то су били пацијенти првог реда хитности. Врло је добро је што се екипа из Карловаца  нашла у свим тим случајевима на терену, док није стигао интервентни тим, и пружила неопходну помоћ. Најважније је, и то је била поента, осам минута је бржи излаз до пацијента, односно пружање помоћи пацијентима у Карловцима откако је отворен пункт него раније. То је значајно скраћење времена доласка пацијента  ка нама и нас према њима.

Како каже наш саговорник, помак у том погледу остварен је већ када је заживео рад екипе Хитне помоћи  у Сремској Каменици, која је са тимом у Петроварадину надлежна за територију Новог Сада на сремској страни.   

- Први показатељи – број интервенција, нарочито код старије популације, скраћено време за пружање помоћи пацијентима, и мањи број наших излазака на терен, говоре у прилог томе да  смо начинили добар потез отворивши пункт у Сремским Карловцима – наглашава Живановић. - У будућности ово треба да  прерасте у  класичан пункт Хитне помоћи са санитетским возилом и двадесетчетворочасовним радним временом. Када сам први пут разговарао са председником Покрајинске владе Игором Мировићем, управо је то била идеја, чијој реализацији тежимо и даље. Ово с ноћним радом и викендом је тек почетак. За сада нема притужби грађана.  Имамо значајнои више посла, али с тим смо рачунали и тако планирали.

Искуства, каже Живановић, показују и то да у Карловцима не знају сви да у њиховом месту ради пункт Хитне помоћи, и да у сарадњи са локалном самоуправом треба да пораде на томе да до сваког дома допре та информација.


Ускоро и ЕКГ за децу

- Ових дана очекујемо ЕКГ апарат из донације за децу јер се они разликују  од апарата за одрасле – напомиње др Богдан Живановић. - Имамо у принципу све. Комплетно смо опремљени за ургентна стања, а у случају  потребе, позива се екипа из Петроварадина. Врло брзо по отварању пункт је добио и директни телефонски број, па тако грађани позивањем  021/ 883-222 ступају у контакт са лекарском екипом, не морају да зову 194.


- Имали смо  случајеве да нам дођу пацијенти у Нови Сад из Карловаца тражећи помоћ, и када их упитамо зашто се нису обратили екипи у свом месту, кажу да нису знали да постоји пункт – објашњава директор Живановић. -  Врло је важно да сви знају да постоји  хитна помоћ у њиховом месту и да им је доступна оног момента када престане надлежност Дома здравља -током ноћи, и викендом 24 сата. Викендом је генерално  мање пацијената који траже помоћ, нарочито током дана. Преко дана готово да нисмо имали посла, али мислим да је то можда последица тога што суграђани нису упознати да постоји пункт. Значајно је и да родитељи мале деце знају да специјалисти ургентне медицине једнако лече и децу свих узраста и одрасле, а то имају сада у Карловцима. Они сад имају примарну здравствену заштиту  24 сата.

Др Живановић истиче да у карловачком  пункту раде лекар и техничар и да су им на располагању најсавременија опрема и техничка помагала, попут дефибрилатора, ЕКГ апарата...За одлазак на терен користе путнички аутомобил док пункт не буде опскрбљен санитетским возилом и екипа буде појачана с возачем.

Зорица Милосављевић

Пише:
Пошаљите коментар