Жива за шампионску титулу очерупао Батака на Светском првенству у Мокрину
Осмогодишњи гусак Жива, власника Милоша Ковачића, тријумфовао је у финалу 35. Светског првенства у надметању гускова у Мокрину.
У одлучујућем окршају за титулу у сениорском узрасту, противник кочоперном Живи био је гусак Батак, Николе Никића, којег је нађачао у неизвесном укрштању кљунова и шопању крилима; Батак је после десетак минута окршаја устукнуо и утекао са мегдана.
Перје је летело по пријатном сунчаном дану, уз поштовање превентивних мера, уз присуство организатора, представника медија, али и стотинак гушчара и њихових присталица, финале је одржано у Улици Доситеја Обрадовића надомак стадиона ФК „Делија“, јер се по правилу одржава увек на средокраћи пута где живе власници гускова.
Власник Живе 47-годишњи Милош Ковачић, који је био дугогодишњи рукометаш и сада тренер, није скривао задовољство освајањем шампионског пехара, напомињући да је гуске заволео још од малена, од својр осме године, а његов отац Душан Ковачић је био први и дугогодишњи председник Удружења одгајивача гусака „Бело перо“и на првом Светксом првенству 1986. године освојио титулу са гуском Ћундом.
- Имао сам до сада много покушаја да освојим титулу и у неколико наврата гускови из мог јата у сениорској конкуренцији су били у финалу, али и поред пораза нисам одустајао. У конкуренцији млађих било је више освојених титула, а радује ме да сам на јубиларној 35. манифестацији вратио титулу. Мој гусак Жива је као човек и све осети. Прошле године је изгубио баш од овогодишњег финалисте Батака у борби која је трајала 17 минута, а сада је успео да се реваншира и избори победу - задовољан је успехом Милош Ковачић.
Надметање гускова у Мокрину регистровано је у Унеску, а да њиме воле да се диче и да га потпомажу Мокринчани из дијаспоре потврђено је и ове сезоне. Дародавац за награде овогодишњег надметања је Јовица Перишић Блажић који живи у Америци, који је приложио 500 долара, па су тим новце обезбеђене награде за власнике шампионских гускова.
Осмогодишњи Жива је тежак скоро девет килограма, а Ковачић после освајања побендичког пехара је изјавио да се шампион вероватно даље неће такмичити, али да ће све зависити од ситуације. Мада, никада се не зна, могуће и да се идуће зиме огледа са ривалима.
Иначе, само неколицина гускова успевала је да одбрани титулу, јер их власници углавном после победе „пензионишу“, да дају наследнике, али има и оних гушчара који који своје пулене и надаље укључују у надметања. Међутим, само неколицини је успевало да одбране титулу. Ове сезоне лањског шампиона Арпада, Жељка Радаковића у полуфиналу је надјачао Батак.
До сада је на Светским првенствима у Мокрину ненадмашан остао гусак Ацика, власника Александра Адамова, са три узастопно освојене титуле, у периоду од 2005. до 2008. године, с тим да због птичјег грипа 2006. године надметање гускова није одржано. Ацики је сада 21 година и најстарији је гусак у Мокрину.
Овогодишње Светско првенство у надметању гускова у Мокрину одржано је у специфичним условима, због пандемије изазване коронавирусом. Председник Удружења „Бело перо“ Живица Терзић потсећа да су квалификациона надметања започела 2.јануара и да је у три узраста учешће узело 108 гускова и да ове сезоне није било такмичара ван Мокрина. Сви који пријаве гускове за надметање маштају дас буду победници. Мокринско удружење има око 80 чланова, од којих двадесетак млађих који
- Пандемија нас је мало пореметила, али смо задовољни да је такмичење одржано без икаквих проблема. Све до финала имали смо такмичења без публике, међутим, данас за финале је јако леп дан, људи су дошли, нема их превише, па се надам да неће кренути по злу. Трудили смо се да у датим условима испоштујемо превентивне мере тако што смо сузили програм и отказали све што није морало да се обави. Изостале су ревијалне борбе као и промоција најлепших јата, најтеже и најстарије гуске - констатовао је Терзић.
Занимљива су била и финална надметања гускова млађег узраста. У конкуренцији двогодаца победио је гусак Мекани, власника Вујадина Мишчевића, док је код једногодаца победник Дроби, власника Давора Ладичорбића.
- Већ четири године се бавим гушчарством. Сваки дан сам шетао и спрермао Дробија. Деда му је дао има Дроби. До финала је имао две мало лакше и две теже борбе. Драго ми је да је победник, наредну годину ће се одмарати па ће потом одмах у сениорску конкуренцију - планира 13-годишњи Давор Ладичорбић. Његовом вршњаку Вујадину Мишчевићу са двогоцем Меканим, ово је била четврта победа у конкуренцију гушчарског подмлатка.
- Мекани у борбама доста пада, некако је мекан, али ипак успева да победи. Срећан сам због победе која ми пуно значи. Брат ме је упутио у гушчартсво, заволео сам да се занимам гусковима и желим да буде још победа, не само код једногодаца и двогодаца него и код сениора - каже Мишчевић.
Милорад Митровић