Пелемиш: Уколико буде потребе, мере ће се пооштрити
БЕОГРАД: Инфектолог Мијомир Пелемиш изјавио је данас да ће се ситуација у вези са епидемиолошком ситуацијом у Србији интензивно пратити и истакао да уколико буде било потребе да ће се мере пооштравати.
Одговарајући на питање новинара да ли ће строже мере најављене за викенд донети мере, Пелемиш је рекао да два дана није довољно и додао да је медицински део Кризног штаба био за комплетно затварање на три до пет дана.
Пелемиш је казао да је нова седница Кризног штаба заказана за понедељак, те да ће се тада сагледати ситуација о преношењу вируса током викенда и бити донети даље одлуке.
Истакао је да су те мере биле неопходе јер је примећено да се ситуација у болницама поново "натеже".
Поновио је да га брине број пацијената у болницама, преминулих и враћање у ковид систем болница које су из њега недавно изашле.
Пелемиш каже да тренутан број заражених за њега није изненађење, јер је приметио да су се грађани опустили и да су престали да поштују епидемиолошке мере.
"Када видимо људе по продавницама, кафићима, аутобусима, свуда се крећемо, људи не поштују мере, не носе маске, зато се број повећава, нема дилеме", рекао је Пелемиш.
Додаје да повећање броја заражених има везе и са појавом нових сојева који се брже шире, и да за сад не постоји податак да ли осим британског соја, који је регистрован у нашој земљи, постоји још неки.
"Свеједно, који год сој вируса да се појави, зато што је заштита иста и мере превенције се не мењају", рекао је Пелемиш.
Министарка за рад и чланица Кризног штаба Дрија Кисић Тепавчевић салгасила се са Пелемишом да два дана није довољно да се види ефекат строжих мера.
"Чујем коментаре људи да годину дана причамо једно те исто, али треба поновити то и милион пута, јер су мере суштина и превенција наше борбе против виурса. Два дана није довољно, али ни 22 дана неће бити довољно ако не променимо наше понашање", рекла је Кисић.
Додала је да кључ решења у сваком појединцу, јер вирус, објашњава, може да живи само у људском организму. "Ово није пребацивање одговорности, али свако је одговоран за сопствено понашање", закључила је Кисић.
У Србији је вирусом корона тренутно заражено 605 здравствених радника, од којих је 16 смештено по болницама, указао је инфектолог и члан Кризног штаба Мијомир Пелемиш.
Он је на данашњој конференцији за новинаре рекао да ће неке здравствене установе поново морати да се врате у ковид систем, а, истиче, скоро су изашле из њега, наглашавајући да је непоштовања мера довело до тога.
"То је тако јер се не поштују мере, нема овде много размишљања. Одакле оволико заражених ако се мере поштују", упитао је Пелемиш.
Истакао је да је то јако тешко за здравствене раднике, који су под великим притиском, а који су мало одахнули и почели да раде посао за који су много квалификованији, а сада се опет враћају лечењу ковид болесника.
"Морамо да будемо одговорни", поручио је Пелемиш и додао да је број од 605 заражених здравствених радника "једна цела болница", која се опоравља од ковида-19.
На Инфективној клиници у Београду ноћас је прегледано више од 90 пацијената сумњивих на ковид, примљено је њих 70, а чак 30 одсто су тешки болесници, изјавио је данас инфектолог и члан Кризног штаба Мијомир Пелемиш.
Он је на конференцији за новинаре рекао да га забрињава колико људи умире сваки дан, те колико је болесника на интензивној нези, али и оних пацијената који не болују од ковида, а који не могу да стигну до лекара.
"Људи који болују од многих хроничних болести ''хендикепирани су'', јер не могу да стигну до лекара. Да ли због страха или недостатка лекара или неког трећег разлога. Нажалост много људи умире од других болести не рачунајући ковид-19", указао је Пелемиш.
Он је истакао важност поштовања мера, како би се што пре завршила епидемија.
"Имамо решење. Немамо више разлога за бригу, ако поштујемо мере и придржавамо се упутстава како се понашати после примања прве дозе вакцине... Онда имамо резултат сигурно", нагласио је Пелемиш.
Каже и да је оптимиста, али да није за то да се колективни имунтитет стекне што пре, по сваку цену.
"За то сам да се стекне, али са што мање жртава. Нисам за то да се људи масовно заражавају па да имамо што пре колективни имунитет. За то сам да се што више и што брже вакцинишемо", рекао је Пелемиш, указујући да сви заједно морамо да учествујемо у сузбијању епидемије.