Ивануша: Са стручног аспекта нема оправдања за ковид-пасоше
БЕОГРАД: Државе могу да доносе различите мере па и оне о тзв. вакциналној легитимацији или "ковид-пасошима" али став Светске здравствене организације је јасан и томе противан, поручује директор СЗО-а у Србији Маријан Ивануша.
Он за РТС објашњава да би сврха "ковид-пасоша" као једне од јавноздравствених мера била "да штити људе од уноса вируса и буде базирана на струци, а не да буде предмет геополитичких одлука".
"Став СЗО је јасан, нема услова за то јер нема довољно научних доказа да вакцинација спречава асимптоматску заразу и пренос вируса са вакцинисане на невакцинисану особу. Са стручног становишта, за тако нешто нема оправдања и разлога", казао је Ивануша, упитан за одлуку Словеније да уведе на снагу меру тзв. вакциналне легитимације за улаз у ту државу, вакцинама произвођача "Фајзер" и "Модерна".
Говорећи о нестишавању пандемије, Ивануша наводи да је свестан да је људима јако тешко јер пандемија дуго траје, али да је кључно стриктно поштовање свих противепидемиолошких мера.
"Вакцина с једне стране доноси наду, али се људи врло лако опусте. Видимо светло на крају тунела али морамо обратити пажњу и надаље на хигијену руку, маске, дистанцу од других људи, прање руку итд.", упозорава он.
Кинески произвођач Синофарм је доставио СЗО-у неопходну документацију за вакцине, потврдио је Ивануша и додао да се одлука СЗО по том питању може очекивати у марту.
"Ми издајемо привремену дозволу за употребу и до сада је она прихваћена за Фајзерову вакцину а у току је и за АстраЗенекину, што се очекује почетком следеће недеље. То би значило да и Србија добије АстраЗенекину вакцину путем ''Ковакс иницијативе''. У прегледу су документације кинеских произвођача и очекујемо те одлуке у марту", напоменуо је Ивануша и додао да је и руски произвођач доставио документацију СЗО-у.
Упитан колико ће "зелено светло" које би евентуално дала СЗО за употребу вакцина произвођавца са Истока утицати да и ЕУ "подржи" руску и кинеску вакцину, он је објаснио да "регулаторне агенције сваке поједине државе делују независно и да самостално одлучују".
"Мишљење СЗО има специфичну тежину, али национална регулаторна тела су независна", казао је Ивануша.