Обрадовић: Потребна вакцинација већег броја Рома
БЕОГРАД: Министарка државне управе и локалне самоуправе Марија Обрадовић изјавила је вечерас да је од великог значаја да припадници ромске заједнице, као важан сегмент друштва у борби против ковида 19, буду у већем броју вакцинисани против корона вируса.
„За нас као државу изузетно је важно да сваки грађанин буде вакцинисан и да дођемо до сваке маргинализоване групе у друштву. Зато смо данас и организовали овакав догађај, како би разговарали о томе зашто се већи број људи ромске популације није уклучио у вакцинацију, али и други до којих је важно да дођемо“, истакла је министарка у онлајн емисији под називом „Да ли Србија може бити имунизована без ромске заједнице?''.
Обрадовић је у емисији, коју су организовали њено министарство (МДУЛС) и грађански покрета Опре Рома Србија, поручила да је важно да заједно помогнемо и уђемо у највећи број ромских насеља и ту направимо пунктове за вакцинацију, додајући да је свако ко може да помогне важан и треба га укључити у тај процес, али и да је одговорност на самој ромској заједници да прихвати руку државе, руку МДУЛС и Министарства здравља, да се обави имунизација.
Државни секретар Министарства Стеван Глигорин истакао је да је вечерашња емисија јасан сигнал да Србија третира ово питање и колико је оно политички важно данас, саопштено је из МДУЛС.
Кон: До сада вакцинисано 534.560 људи
Епидемиолог и члан кризног штаба Предраг Кон изјавио је да је до данас вакцинисано 534.560 и ревакцинисано 22.368 људи, а да је само данас имунизовано 12.200 особа.
Он је на дебати о имунизацији Рома у организацији Опре Рома Србија рекао да највећу разлику чини то што се до сада најчешће говорило о вакцинацији деце, а да је сада новина то што се говори о масовној вакцинацији одраслих људи.
Кон је истакао да су вакцине потпуно безбедне и ефикасне и да људи треба што више да се вакцинишу, а да је веома важно да се вакцинише и ромска популација која живи у нехигијенским ромским насељима.
Он је, ипак, истакао да имају утисак да није било већег ширења епидемије у нехигијенским насељима у којима живе Роми и да је, можда, разлог томе што тамо живи углавном млађе становништво које се лакше носи с вирусом.
Он је навео да је важно да се одговори на нејасноће и забринутости код ромске заједнице и на море дезинформација и дилема.
Члан Кризног штаба Предраг Кон говорио је о фазама и приоритетима вакцинације и истакао да етничка припадност није утицала на то у којој фази ће се вакцинисати ромска заједница.
Он је истакао да је држави потребна подршка ромских лидера, медијатора и организација да се у првим фазама вакцинишу најугроженији, односно, најстарији и болесни.
Јелена Рељић, испред грађанског покрета Опре Рома Србија, изнела је низ питања која су проистекла из спроведеног истраживања међу ромском популацијом, а која се односе, не само на кризу изазвану пандемијом, већ и на она која су у вези са самом егзистенцијом и условима живота Рома у Србији.
У интернактивном дијалогу који је уследио, министарка Обрадовић подсетила је да је МДУЛС у сарадњи са Тимом за социјално укључивање и смањење сиромаштва Владе Србије спровео мапирање подстандардних ромских насеља током пандемије и евидентирао 53 таква насеља у Србији, која су без или са ограниченим приступом пијаћој води.
С тога је МДУЛС иницирао да јединице локалне самоуправе омогуће у тим насељима приступ води, а, како је навела Обрадовић, она лично инсистирала на укључивању координатора за ромска питања у кризне штабове на локалном новоу.
Обрадовић је оценила да су ово мали кораци, али да је важно кренути у решавање проблема и подизања свести о њима, од помоћи у решавању питања основне незапослености, питања елементарне хигијене, али и да покажемо колико има образованих Рома у друштву.
Она се осврнула и на то да је МДУЛС у сарадњи са Опре Рома Србија титловао спот о имунизацији, као и да ће иницирати отварање пунктова у ромским насељима, како би се што већи број њих пријавио за вакцинацију.
Сви учесници у емисији, која је емитована на Фејсбук страницама МДУЛС и Опре Рома Србија, и коју је пратило у једном моменту преко 300 заитересованих из земље и региона, одговарали су на медицинска питања, али и логистичка и политичка питања представника ромске заједнице.
Сумирајући расправу, Глигорин је закључио да само заједничком борбом можемо победити ковид 19, који је питање целе земље, а Роми су важан сегмент друштва у тој борби.
''Наредни корак да на терену помогнемо да се људи лакше пријаве за вакцинацију, па чак и они који немају документа, да помогнемо и посредујемо у томе као државна управа, као и да преко ромских организација отворимо нов начин сарадње и направимо помаке и покажемо да можемо да вакцинишемо Роме, јер посао државе је да помогне и брине о сваком грађанину без обзира на његову националну припадност'', истакла је Обрадовић.