Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Гојковић: Предлажем повећање публике у театрима и биоскопима

08.02.2021. 13:53 13:54
Пише:
Фото: Танјуг/ Тара Радовановић

БЕОГРАД: Потпредседница Владе и министарка културе и информисања Маја Гојковић, најавила је данас да ће предложити повећање броја посетилаца у биоскопима и позориштима.

"Садржаји из културе су померени у вечерње сате. Предложићу сутра на новој седници Кризног штаба да се омогући веће присуство публике у позориштима и биоскопима, јер је велики број запослених у култури у процесу вакцинације, а у тој групи су и сценски уметници који у позориштима стварају садржај", казала је Гојковић на онлајн конференције за медије

Нагласила је да су животи људи најважнији и сврставање запослених у култури на приоритетну листу пријављених за вакцинисање против корона вируса сматра највећим успехом Министарства културе и информисања од када га води.

Гојковић је напоменула да је култура у читавом свету међу најугроженијим областима за време пандемије и да је било важно да министар културе и информисања уђе у Кризни штаб.

Министарка је казала да је, у сарадњи са релеватним синдикатима, успела да коригује колективне уговоре и на тај начин обезбеди запосленима у установама културе цео износ зараде, без обзира на пандемијске последице и њихова боловања.

"То је створило сигурност људима који доприносе стварању садржаја из културе. Имали смо мало времена да предложимо корекцију буџета Министарства културе и информисања са оних 0, 78 посто на 0,97 посто. Сматрам да је то важан помак", казала је Гојковић.

Она је навела да завршена јавна расправа о Закону о музеској делатности.

"Никада нисмо имали тај закон, и сада смо близу јако важног законског решења у тој области. Близу смо и предлога Закона о инспекцији у култури. Мали број културних установа се обазире на одлуке Миништарства културе и информисања. Одржаћемо 10 јавних расправа о Закону у култури, па ћемо видети шта ће бити закључци", рекла је Гојковић.

Налавила је и децентрализацију у култури кроз конкурс "Градови у фокусу".

"Покушаћемо да обезбедимо простор у сваком месту у Србији у којем би тамошње становништво било у прилици да оставари своје културне потребе. Отворићемо конкурс ''Националне престонице културе'', на који ће моћи да се пријаве сви градови, осим Београда и Новог Сада", казала је Гојковић.

Како каже, значајно су повећана средства за кинематографију у Србији.

"Ове године издвојили смо милијарду и 100 милиона динара за снимање филмова и серија у Србији, за шта ће бити надлежан Филмски центар Србије, а 700 милиона динара смо определили за повраћај средстава за иностране продукције које снимају у Србији", казала је Гојковић и најавила различите подстицаје за поједине компаније који се одлуче за улагање у културу.

Министарка културе и информисања је најавила формирање Националног института за филм, који би објединио све активности установа културе које ће се бавити филмом.

Како напомиње, ускоро ће Министарство које води изаћи са решењем статуса самосталних уметника.

"Нама је циљ да обевежемо локалне самопуправе да редовно исплаћују доприносе самосталним уметницима. Имамо за сада два решења. Покушаћемо да пронађемо право решење са премијерком Брнабић и министром финансија Малим", казала је Гојковић.

У стратегији развоја културе у Србији, Гојковић је издвојила стално повећање буџета за културу, културну дипломатију која подразумева спајање културног наслеђа са савременим стваралаштвом у презентацији културе Србије, отварање културних центара свуда где живи српски народ, нарочито у окружењу, ради бољег разумевња са суседним земљама, очување културно-историјског наслеђа, нарочито на Косову и Метохији.

Гојковић је напоменула да је у плану пресељење Историјског музеја Србије у зграду бивше Главне железничке станице у Београду и Музеја Николе Тесле у зграду Термоелектране "Снага и светлост".

У вези са случајем "Галерије слика Саве Шумановића у Шиду", Гојковић је истакла да су злонамерна тумачења како би преласком те установе културе на републички буџет, и дела познатог сликара била пресељене у Београд.

"Имамо пример Музеја наивне и маргиналне уметности у Јагодини, који је преласком на републички буџет побољшао своје деловање. Нико га није пренео у Београд", казала је Гојковић.

Пише:
Пошаљите коментар