light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Домаћинско газдовање минералним ресурсима од 200 милијарди долара

01.02.2021. 13:29 13:36
Пише:
Фото: Tanjug

БЕОГРАД: Србија ће изменама Закона о рударству и геолошким истраживањима коначно на домаћински начин управљати својим минералним ресурсима, каже потпредседница владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић и најављује уводење е-рударства.

Уочи јавне расправе о том законском предлогу у Привредној комори Србије, Михајловић је новинарима рекла да Србија данас располаже доказаним минералним ресурсима вредним више од 200 милијарди долара што је, каже, огроман новац.
 
Сматра да удео рударстава у БДП, са садашњих 1,6 одсто, може да се повећа за четири године бар на четири одсто.
 
“План је да привучемо озбиљне и велике компаније које ће доћи да се баве истраживањем и самим тим рударским пројектима”, каже Михајловић.
 
На припреми измена закона, наводи, радило се заједно са привредницима, ПКС и свим важним институцијама тако да може да се каже да Србија представља један модеран закон који треба да омогући сигурност инвестиција и инвеститора за брз и ефикасан улазак у процес истраживања, а касније у зависности од потврђених резерви, и у процес експлоатације.
 
Напоменула је да је изменама закона предложено убрзање процедура за сваког инвеститора који жели да ради у Србији у области рударства.
 
“То значи да ћемо имати електронско рударство. Неке поступке смо потпуно укинули, за неке потпуно скратили време”, објаснила је министарка.
 
Прецизирала је да, уместо да компаније некада чцекају и годину, годину и по дана да би добиле уопште право на истраживање, па после још толико или нешто мање да би добиле право на експлотацију, те још шест месеци да би почеле да раде пројекте, сви ти кораци ће бити завршени за месец, месец и по дана.
 
Кров над свим тим корацима је, појашњава, заштита животне средине, па су тако изменама закона обавезани сви учесници у процесу, било геолошких истраживања или рударских послова, да је заштита животне средине додатно поштавана кроз одређене процедуре самог ресорног министарства.
 
Још једна новина измена закона је, каже, оснивање рударско геолошке коморе, која ће се бавити како едукацијом геолога и рудара, тако и издавањем лиценци, чиме је, додаје, законом враћена струка тамо где јој је и место.
 
“Геолошки завод, који је имао врло мало надлежности у области рударства, враћамо да у одређеним областима буде важнији и битнији од Министарства рударства, јер ту се налази национална база знања и података у области рударства”, рекла је Михајловић.
 
Поручила је да је Министарство спремило укупно четири закона из области рударства и енергетике која су основна и најважзија, и за које каже да представљају базу за више инвестиција и више радних места.
 
Председник ПКС Марко Чадеж захвалио је министарки Михајловић и привредницима на учешћу у јавној расправи.
 
Навео је да ће привредници дати своје мишљење о предложеним решењима, а да је сврха јавне расправе иначе да се привредници укључе у заједнички рад са Владом и кажу шта мисле о томе, да ли нешто још додатно може да се предложи као боље решење и шта је добро за предвидивост пословања.
 
“У сектору рударства и енергетике послује 2.000 компанија са 9,5 милијарди пословног прихода. Уз рударство и експлоатацију руде размишљамо и о прерађивацкцој индустрији, да паралелно са ивнвестицијама у рударство сагледамо како ћемо то најбоље искористити. Ако говоримо о литијуму, на пример, да говоримо и о фабрици литијумских батерија”, рекао је Чадеж.
 
То су, наглашава, стратешке ствари битне за нашу привреду и зато је овај закон важан.
 
“Волео бих да фиме кажу шта је оно што може боље, поготово када је реч о експлоатацији и дозволи за експлоатацију”, наводи Чадеж.
Пише:
Пошаљите коментар
Српске рудне резерве 200 милијарди долара, ускоро већа рудна рента

Српске рудне резерве 200 милијарди долара, ускоро већа рудна рента

27.01.2021. 15:18 15:21