Истраживање: Мали ризик од заражавања на концертима
У Немачкој је спроведена студија која је показала да у затвореним концертним просторима који имају добру вентилацију, као и на отвореним просторима не постоји велики ризик од инфекције коронавирусом
НОВИ САД: У Немачкој је спроведена студија која је показала да у затвореним концертним просторима који имају добру вентилацију, као и на отвореним просторима не постоји велики ризик од инфекције коронавирусом, преноси IQ Маг, један од водећих стручних магазине музичке индустрије, саопштили су из ЕГЗИТ фестивала.
Научна студија спроведена у новембру трајала је три дана у концертној дворани Koncеrthaus у Дортмунду, која има 1500 седећих места, и наставак је августовског истраживања Рестарт-19, Универзитетске болнице у Халеу, чији резултати су показали да уз одговарајућу вентилацију постоји "низак до врло низак" ризик преноса заразе са особе на особу.
"Концертне хале и позоришта нису места заразе", каже др Рафаел вон Хоенсбрех, директор Koncеrthausa у Дортмунду.
Како наводи, prеthodni месеци су показали да је политици потребна научна основа за доношење одлука.
"Нашом студијом желимо да се постарамо да концертне хале и позоришта могу поново да приме адекватан број посетилаца", казао је Рафаел вон Хоенсбрех.
У корак са немачком студијом, на тему ризика заражавања иде и "Примавера Соунд" која је у децембру 2020. године организовала музички догађај без социјалне дистанце, на коме није дошло до заразе вирусом КОВИД-19.
Примавера се удружила са болницом у Барселони, Германс Триас, као и Фондацијом за борбу против заразних болести како би организовали овај пробни ивент, на који су позвали 1000 људи.
Забави је присуствовало њих 463, док је 496 је смештено у "контролну групу" која није могла да уђе у концертну дворану.
Осам дана касније, сви су морали да се тестирају поново, а након поновног теститрања у групи којој је био омогућен улазак на ивент није било позитивних, док је у ''контролној'' групи позитивних било двоје.
"Надамо се да ће ти подаци отворити пут за дајла истраживања која треба да доведу до спашавања живих концерата током и након пандемије коронавируса", рекли су организатори у изјави.
Овај успешан експеримент позитиван је корак за међународну фестивалску и клупску сцену која је тренутно јако угрожена.
Албански фестивал "Унум" прошле недеље најавио је да ће се одржати у пуном капацитету захваљујући брзом тестирању.
Лондонски "100 Цлуб" тренутно тестира нови вентилацијски састав који је дизајниран да уништи 99,99 одсто штетних патогена у зраку у затвореном простору.
Водеће европске земље и највеће корпорације такође очекују да ће у другој половини године доћи до повратка масовних догађаја.
Тако је Влада Немачке недавно позвала организаторе концерата и фестивала да већ почну са радом на планирању и организацији манифестација за предстојеће лето, док је и глобална концертна корпорација Ливе Натион такође најавила повратак масовних концерта и фестивала до јула ове године, наводећи охрабрујуће вести на пољу проналаска вакцине и развоју све бржих и јефтинијих тестова на Covid 19, као главни разлог за оптимизам.