Михајловић пустила у рад биогасно постројење у Новом Милошеву
НОВО МИЛОШЕВО: Потпредседница владе и министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић данас је у Новом Милошеву пустила у рад ПЕПО Energy постројење које ће производити струју из обновљивих извора енергије.
Постројење користи биомасу као главну сировину за производњу биогаса који генерише електричну и топлотну енергију.
Једноставније речено, месо бундеве и житни остаци складиште се у силосе и касније претварају у електричну енергију уз помоћ генератора.
Михајловић је рекла, након што је постројење почело да производи прве киловате, да је у њега уложено пет милиона евра, као и да ће захваљујући томе 30 људи имати посао.
"Ово је порука коју Влада Србије и Покрајинска влада шаљу када је реч о обновљивим изворима енергије. Ова инвестиција показује у ком смеру ћемо ићи и то много брже него у prеthodnom периоду", нагласио је Михајловић.
Истакла је да ће ова година у ресору енергетике бити обележена доношењем нових закона, стратегија и акционих планова.
"Енергетика и екологија морају да иду заједно. Оне су сада другачије и сестре и све ће бити усмерено ка зеленој енергији и климатски одрживом развоју", поручила је Михајловић.
Компанија ПЕПО Energy, која је заједнички подухват швајцарске енергетске МЕТ групе и локалне компаније Arxar Tex, изградила је у Новом Милошеву 100 одсто еколошко постројење за производњу енергије капацитета 1,2 MW.
То еколошко постројење изграђено је за осам месеци упркос пандемији ковида 19 и у изградњи је учествовало више од 150 радника различитих профила.
Градови у Србији на гасификацију у просеку чекају 10 година, због тога ће циљ Министарства рударства и енергетике у наредном периоду бити да се она убрза, упркос томе што о току гасификације немамо детаљне информације од "Србијагаса", изјавила је данас министарка Зорана Михајловић.
Михајловићева је казала да је Министарство упутило захтев Државној ревизорској институцији (ДРИ) да провере пословање "Србијагаса", нарочито у области гасификације.
"Информације које ми имамо јесу да су се рокови четири пута померали, да нису рађене све оне студије које је требало да буду урађене и које би нам показале колико ће бити прикључака, а колико је реално пријављених", рекла је Михајловићева новинарима у Новом Милошеву, одговарајући на питање када ће бити спроведена гасификација у Шиду.
Истиче да је за њу као министарку поражавајуће да је уговор о спровођењу гасификације вредан 16 милиона евра потписан са италијанском компанијом, која, како наводи Михајловић, према подацима из АПР-а има једног запосленог.
"То је слика гасификације у Србији у последњих 10 година, и то мора да се мења, зато што Србија хоће да улаже у гасификацију", рекла је Михајловић.
Зато је, каже, битно да се с једне стране води рачуна о томе ко заиста може да се прикључи, а с друге стране да се пронађе предузеће које ће гасификацију обављати ефиксано, профитабилно и на прави начин, уз prеthodno обављање свих студија.
Истиче да је спровођење гасификације у нашој земљи велики пројекат, попут изградње било ког аутопута, јер се, каже, ради о стотинама милиона евра које је потребно уложити у тај пројекат.
"Када смо поменули Србијагас... Тражићемо све извештаје, тражићемо да се надлежни органи тиме позабаве и овом приликом позивам све запослене у Србијагасу, Транспортгасу, дистрибуцији гаса, повезаним предузећима и свима који сматрају да постоје одређене документације и информације које могу да помогну Министарству у процесу гасификације, да се јаве", рекла је Михајловић.