Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Велико интересовање грађана за вакцинацију на Сајму

21.01.2021. 15:42 15:44
Пише:
Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић/Вакцинација на Београдском сајму

БЕОГРАД: На највећем пункту за вакцинацију у главном граду, на Београдском сајму, влада велико интересовање грађана за вакцину против вируса корона - испред хале 11, у којој се обавља имунизација, грађани стрпљиво чекају, а што је најважније нико није враћен.

Надлежни најављују да ће убудуће бити два реда испред те хале, један за оне који су се пријавили преко еУправе и кол-центара и који су позвани за вакцинацију, а други за грађане који нису пријављени.



Они апелују на све да се пријаве за имунизацију и тако себи обезбеде термин.



Координатор вакциналног пункта Сајам др Драгана Милошевић каже да је данас позвано 1.224 људи да се вакцинишу на Сајму, али да је дошло много више грађана, и они који нису заказани.



"Наравно, ми ћемо их све примити, јер се ради о старијим и болесним људима, па није у реду да се врате. Сви ће бити вакцинисани. Наша је препорука да се пријаве преко еУправе и поштују заказано време за долазак, како не би дуго чекали у реду", рекла је Милошевић за Танјуг.



Она је навела да сама вакцинација траје 10 до 15 минута, да је ангажовано 11 лекарских екипа, али и велики број волонтера.



Иначе, данас је у плану да у Србији буде вакцинисано од 26.000 до 30.000 људи.



Државни секретар Министарства здравља Мирсад Ђерлек каже да је тренутно отворено око 350 вакциналних пунктова широм Србије и да је на свим пунктовима велико интересовање грађане за имунизацију.



"Охрабрује то што су грађани Србије схватили да ћемо успети да контролишемо епидемију само ако у што краћем времену вакцинишемо што више људи ", навео је Ђерлек за Танјуг.



Интересовање за имунизацију, како каже, повећава се из дана у дан и до јутрос се преко портала еУправа пријавило око 450.000 људи.



"Људи су схватили да треба да приме прву вакцину која је на лагеру. Ми имамо милион доза кинеске вакцине и не треба чекати. Битно је да што пре вакцинишемо што већи број људи да смањимо обољевање, а самим тим и смртност у Србији", рекао је Ђерлек.



Перица Грбић није се пријавио преко еУправе за вакцинацију већ је, каже, лично дошао на Сајам и није враћен кући, већ је вакцинисан.



"Прихваћен сам одмах без икаквих проблема. Све је организовано, све је лепо. Примио сам кинеску вакцину и много сам срећан", каже Грбић.



Додаје да није имао дилему да ли да се вакцинише, да је једва чекао да стигну вакцине и тако заштити себе, али и своју породицу и све око себе.



Драгица Вучковић је са супругом данас дошла на Сајам да се вакцинише. Каже да јој није сметало што су морали мало да чекају у реду. Њој је најважније да је вакцинисана.



Супруг, каже, није могао да прими вакцину, јер је на антикоагулантној терапији па су неопходне додатне консултације са изабраним лекаром да ли ће моћи да прими цепиво.



"Нисам се пријавила преко еУправе, дошла сам без пријаве и примили су ме. Није чак болело док су давали вакцину. Сестра је била дивна, разговарала је са мном, рекла да неће болети и стварно је тако и било", прича Драгица.



Новица Мићовић пријавио се преко еУправе пре шест дана и бирао је да се вакцинише кинеском вакцином, јер сматра да је најбезбеднија.



Није имао дилему да ли се вакцинисати или не јер каже да је то једини начин да се изађе из "пакла у ком се тренутно налазимо".



"Да није постојала опција за Синофарм вакцину ја бих изабрао неку другу. Вакцинација је једино решење у овом случају. Ако се неко до сада није заразио, не значи да се неће заразити у следећим таласима који само могу да буду гори", навео је он за Танјуг.



Иначе, у халу се улази у мањим групама, а на улазу се свакоме мери температура, након чега следи дезинфекција руку, затим се попуњава образац са личним подацима, следи разговор са лекаром, а грађани потом одлазе у "информатички део", где им се подаци уносе у базу.



Након тога иде се у кабину за вакцинацију, којих има 17, а на крају је по протоколу, потребно да се остане у чекаоници 15-ак минута, како би се утврдило да нема неких негативних ефеката.

Пише:
Пошаљите коментар