Заштитник: Ко ради са децом мора бити предмет сталног надзора
БЕОГРАД: Заштитник грађана саопштио је данас да припрема иницијативу за измене и допуне релевантних важећих прописа којима би се детаљно регулисало пружање услуга образовања и одржавања наставе од физичких и правних лица без обзира на форму регистрације делатности.
У саопштењу заштитник Зоран Пашалић наглашава да не би желео да се случај грађанки које већ неколико дана пријављују сексуално злостављање заборави када престане да буде медијски интересантан и да се поново појави нешто слично у краћем или дужем временском интервалу а да се проблем суштински не реши.
"А извесно је да ово није једини такав случај", рекао је Пашалић.
Наводи да многе делатности са мање друштвеног значаја него што је образовање деце захтевају испуњавање врло стриктних услова.
"Често заборављамо да школовање деце не значи само образовање већ и васпитање. Покренућемо иницијативу за измене важећих прописа да се не би више дешавало да свако може да ради са децом, а да не испуњава основне услове", навео је Пашалић.
Иницијатива, коју припрема Заштитник грађана, требало би да омогући да се утврди да ли физичка и правна лица која намеравају да се баве образовањем и васпитањем деце испуњавају услове који важе за друге образовно-васпитне институције у кадровском, техничком и педагошком смислу.
Истиче да је потребно да се систем уреди тако да онемогући да особе које раде са децом, без обзира какву врсту едукације врше, буду без надзора оних који по закону морају да врше бригу о деци и да проверавају шта те особе и на који начин раде.
"У питању је врло осетљива област која не би требало да оставља могућност за паушалне и емотивне оцене. Треба оснажити жртве да се обрате одговарајућим институцијама које треба да испитају њихове наводе, међу којима је и Институција Заштитника грађана која је увек пружала заштиту свим угроженим појединцима и групама", изјавио је Пашалић.
Каже да је то веома обиман и захтеван посао, али да је то једини начин да се цео систем образовања заштити, јер подаци Заштитника грађана на основу притужби и информација из медија показују да је та појава најзаступљенија у области образовања и запошљавања.