У Музеју војвођанских Словака дигитализација уметничких збирки
БАЧКИ ПЕТРОВАЦ: Музеј војвођанских Словака има три збирке - историјску, уметничку и етнолошку. Година коју је обележила пандемија, искоришћена је, као и у другим установама културе да се ураде многи „заостали” послови, тако су се овде бавили ревизијама збирки.
- Ове године смо завршили ревизију уметничке збирке и сад знамо тачан број предмета које поседујемо у збирци, а такође смо и ангажовали стручне сараднике за обраду музејских предмета и дигитализацију- каже директорка Музеја војвођанских Словака Анка Сеч- Пинћир. - Имамо програм, као и сви музеји у Србији, за дигитализацију наших предмета преко пројектног финансирања Покрајинског секретаријата за културу и Министарства културе, добили смо новац за стручну обраду предмета, који су сада доступни широј јавности на порталу kultura.rs.
Она додаје да су на порталу обједињене све установе културе- музеји, галерије, библиотеке, архиви и друге установе, а видљивост Музеја војвођанских Словака им пуно значи.
- Ми имамо и наш сајт и Фејсбук страницу на којима људи могу да прате све што радимо, као што је на пример изложба Јана Бачура у Галерији Зуске Медвеђове, која је у склопу нашег Музеја. То је била прва изложба ове године, одржана у октобру, уз мањи број посетилаца, као и свуда. Реч је о наивном сликару из Падине, а изложба је одржана баш за његов 83. рођендан- каже директорка Музеја.
Ових дана у Галерији је актуелно 6. Бијенале словачких ликовних уметника аматера. Манифестација је осмишљена тако да једне године излажу академски сликари, а друге аматери из целе Војводине. Изостало је свечано отварање 18. децембра, али на изложби се могу погледати радови 26 аутора из девет места, који су послали по два рада, а изложено је и више, тачно 58 радова.
Музеј је био активан и у издавачкој делатности и управо је у штампи зборник радова са 11. Ликовног саветовања, које је одржано крајем прошле године. Радови су сакупљени, преведени па ће зборник о ликовној култури и животу војвођанских Словака бити српско-словачки, двојезичан.
–Тема Ликовног саветовања била је 30 година рада Галерије Зуске Медвеђове, те су радови и на ту тему. Зборник ће бити изузетно користан како нама, тако и другим колегама, историчарима уметности из других установа културе са којима имамо одличну сарадњу, са историчарима, те конзерваторима, посебно са Музејом Војводине из којег ја долазим, као и са локалном самоуправом, чија нам је подршка јако значајна - каже Анка Сеч-Пинћир.
Она додаје да је педагошка служба Музеја ове године преко спољне сараднице, одржала радионицу за децу, уз помоћ чије је сарадње издата и брошура за децу.
-Брошура је интерактивна и то је мало литерарно дело у ком се преплићу наши музејски предмети. Из овог приказа деца могу да науче шта је кустос, галерија, депо, да упознају неке музејске предмете или слике Зуске Медвеђове. Предвиђена је за ниже разреде основне школе, али могу и родитељи да читају сасвим малој деци- каже Анка Сеч-Пинћир.
Директорка Музеја истиче да је било пуно посла ове године, а да их је коронавирус спречио само у сегменту рада са широм и већом публиком, као што су концерти и отварања изложби.
М. Стакић
Пројекат „Бачки Петровац непристрасно” реализује Дунав Продукција, а суфинансира Општина Бачки Петровац. Ставови у подржаном пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.