Стефановић: Национална безбедност у врху државних приоритета
Министар одбране Небојша Стефановић отворио је данас онлајн конференцију о националној безбедности Србије 2020, а том приликом је поручио да Србија у свакој прилици показује подршку изградњи регионалног и глобалног мира и стабилности
БЕОГРАД: Министар одбране Небојша Стефановић отворио је данас онлајн конференцију о националној безбедности Србије 2020, а том приликом је поручио да Србија у свакој прилици показује подршку изградњи регионалног и глобалног мира и стабилности и даје свој допринос безбедности, али је уједно и чврсто опредељена да штити своје националне интересе.
Стефановић је казао да је национална безбедност земље у самом врху државних приоритета и додао да је међународна сарадња у сфери безбедности данас можда и потребнија него раније с обзиром да је свет и даље суочен са бројним претњама почевши од активних жаришта на подручју Блиског истока, али и уз нарастање нових облика угрожавања безбедности, као што су мигрантска криза, сајбер напади и различити други хибридни напади, до пандемије корона вируса.
Министар је подсетио учеснике да је Народна скупштина Србије усвојила нову Стратегију о националној безбедности и Стратегију одбране и казао да се тиме потврђује кооперативни и интегрални приступ безбедности.
Према његовим речима, стратешко опредељење председника Александра Вучића и Владе Србије јесу очување самосталности и самосталног одлучивања наше земље, политика војне неутралности и брига о интересима наших грађана.
"Градимо јаку, економско снажну и отворену Србију која развија односе и сарадњу са свим државама на равноправним односима, али која доноси самостално одлуке којима управљају искључиво њени грађани", истакао је Стефановић.
Додао је да се гради Србија која има снагу да заштити интересе Срба на Косову и Метохији, али која има и снаге да се супротстави свима који угрожавају интересе српског народа.
"Наша земља у геополитичком смислу припада изузетно осетљивом балканском подручју у коме су увек били присутни интереси бројних међународних субјеката. Одлучили смо се за војну неутралност и једина смо земља на Балкану која се за то одлучила.Свесни смо да је реч о специфичној позицији с обзиром да су остале земље у насем непосредном окружењу, изузев БиХ, у НАТО", навео је министар.
Стефановић каже да опредељење да Србија буде ван војних савеза јасно одражава став да држава своју политику у сфери безбедности и одбране води самостално настојећи да сарађује са свима како би могла да пруижи активан допринос стабилности, миру у региону и свету.
То омогућава да Србија остане ван сукоба великих сила и да сарађује са свима, каже Стефановић и додаје да се то дешава искључиво у складу са својим интересима и у складу са интересима својих грађана.
Да би Србија могла да буде војно неутрална и њена војска мора да буде јака, навео је министар и нагласио да одржавањем потребног нивоа војске и његовим унапређењем обезбеђују се услови за адекватан одговор одбране на савремене изазове и претње безбедности нашој земљи.
"Ослонац на сопствене снаге и способности представља полазну основу за планирање одбране и спровођење одбрамбених припрема Србије", казао је Стефановић и навео да се у том смислу ради на јачању домаће одбрамбене индустрије и покретању великог броја пројеката развоја наоражања и војне опреме, што не значи да неће бити настављена и набавка из иностранства.
Према његовим речима, искуство из последњих оружаних сукоба, попут оног у Нагорно-Карабаху у којем је у први план дошла употреба беспилотних летелица, указује на тренд повећања значаја и улоге најсавременије војне опреме.
"Ми смо предузели многе мере ради опремања Војске Србије савременим наоружањем, авионима, хеликоптерима, тенковима, оклопним возилима и другим средствима. Са опремањем, захваљујући подршци председника Вучића, настављамо и током 2021. године, али и наредних година", казао је министар.
Наводи да новца у буџету за то има и да се улаже у домаће знање, домаће фабрике, у Војно-технички институт и друге институте који ће помоћи да се развије технологија и то са циљем да се буде што мање зависно од набавке из иностранства.
"Не умањујући значај технолошког фактора, истакао бих да је за оперативне способности Војске Србије од кључног значаја људски фактор у који је потребно непрекидно улагати - у кадар који је до сада небројено пута потврдио патриотизам, професионалност", нагласио је министар и додао да је зато поносан што је обезбеђено повећање плата за припаднике Војске Србије и у 2021. години.
"Не можемо имати снажну војску ако немамо задовољне војнике, који су пристојно плаћени и ако их немамо у довољном броју", закључио је Стефановић и још једном наглаисо да је Србија чрвсто опредељена да остане фактор мира и стабилност у региону и да развија капацитете који ће бити потреба таквог становишта.
Вулин: Без политичке стабилности нема националне безбедности
БЕОГРАД: Национална безбедност Србије може се сачувати и унапредити, ако се сачувају политичка стабилност, висока национална свест и свест о потреби обједињавања и заштити српског народа, изјавио је данас министар унутрашњих послова Александар Вулин.
Он је на панелу у оквиру онлајн конференцију о националној безбедности Србије 2020 навео да стратегија не само МУП-а већ читавог српског друштва треба да буде усмерена на очување политичке стабилности као предуслова развоја економије и јачања безбедносних структура земље.
''Samo очувањем политичке стабилности можемо да развијамо земљу у економскм, безбедносном, дипломатском и сваком другом смислу, али и да заштимо Србе где год да живе. Сви смо сведоци да Србији иде боље у економији, да имамо далеко нижу стопу незапослености и већи прилив страних инвестиција, али тога не би било без суштинског предуслова за развој економије и за јачање наших безбедносних структура, а то је политичка стабилност'', рекао је Вулин.
Оценио је да је циљ напада који долазе на Србију, а посебно на председника Александра Вучића, да се наруши политичка стабилност земље, јер се, како је нагласио, тиме нарушава позиција земље и њена способност да испуни своје стратешке циљеве, заштити своје интересе и српски народ где год живи.
Вулин је казао да све економски развијене земље имају снажну националну свест и способност нације да се мобилише и буде спремна да ради за своју земљу и свој народ, уз оцену да економија без снажне и национално одређене земље и без патриотизма, тешко може да буде успешна и да функционише.
''Srbija је од 2012.године, када је Вучић преузео одговорност за управљање земљом, престала да се стиди себе, престала је да допушта другима да јој пишу историју, одређују који су њени интереси, шта ће да ради, штити и ствара, и од тог опоравка кренуо је и опоравак економије и безбедносног сектора'', истакао је министар.
Указао је да национална безбедност Србије не може да се посматра из перспективе само једног министарства или једног сектора и додао да, осим Војске Србије, МУП-а, Војно-безбедносне агенције, Војно-обавештајне агенција, БИА-, о националној безбендости мора да брине читаво друштво.
''Национална безедност нису само те службе, већ много више од тога. То је економија, наша организација, наш начин живота...'', навео је Вулин.
Како је рекао, добрим делом национална безбедност је дефинисана одговарајућим стратешким документима који су усвојени протеклих година у Скупштини Србије.
Указао је да, између осталог, наша стратегија одбране каже да је свако угрожавање српског народа, без обзира где живи, угрожавање безбедности Србије.
Вулин је навео да су сви сукоби на Балкану почињали тако што су, како каже, велике силе сматрале да је Србија сувише слаба и да је време да се реши српско национално питање.
''Нажалост, велике силе то питање решавају тако што ће Србе да умање, државотворну снагу њихове земље да исцрпе и нипошто не дозволе уједињење. Ако нема економске моћи нема ни војничке ни полицијске безбедности, као ни способности наших служби да се боре против тероризма, организованог криминала и свега што наш живот чини тешким'', рекао је Вулин.