Stefanović: Nacionalna bezbednost u vrhu državnih prioriteta
Ministar odbrane Nebojša Stefanović otvorio je danas onlajn konferenciju o nacionalnoj bezbednosti Srbije 2020, a tom prilikom je poručio da Srbija u svakoj prilici pokazuje podršku izgradnji regionalnog i globalnog mira i stabilnosti
BEOGRAD: Ministar odbrane Nebojša Stefanović otvorio je danas onlajn konferenciju o nacionalnoj bezbednosti Srbije 2020, a tom prilikom je poručio da Srbija u svakoj prilici pokazuje podršku izgradnji regionalnog i globalnog mira i stabilnosti i daje svoj doprinos bezbednosti, ali je ujedno i čvrsto opredeljena da štiti svoje nacionalne interese.
Stefanović je kazao da je nacionalna bezbednost zemlje u samom vrhu državnih prioriteta i dodao da je međunarodna saradnja u sferi bezbednosti danas možda i potrebnija nego ranije s obzirom da je svet i dalje suočen sa brojnim pretnjama počevši od aktivnih žarišta na području Bliskog istoka, ali i uz narastanje novih oblika ugrožavanja bezbednosti, kao što su migrantska kriza, sajber napadi i različiti drugi hibridni napadi, do pandemije korona virusa.
Ministar je podsetio učesnike da je Narodna skupština Srbije usvojila novu Strategiju o nacionalnoj bezbednosti i Strategiju odbrane i kazao da se time potvrđuje kooperativni i integralni pristup bezbednosti.
Prema njegovim rečima, strateško opredeljenje predsednika Aleksandra Vučića i Vlade Srbije jesu očuvanje samostalnosti i samostalnog odlučivanja naše zemlje, politika vojne neutralnosti i briga o interesima naših građana.
"Gradimo jaku, ekonomsko snažnu i otvorenu Srbiju koja razvija odnose i saradnju sa svim državama na ravnopravnim odnosima, ali koja donosi samostalno odluke kojima upravljaju isključivo njeni građani", istakao je Stefanović.
Dodao je da se gradi Srbija koja ima snagu da zaštiti interese Srba na Kosovu i Metohiji, ali koja ima i snage da se suprotstavi svima koji ugrožavaju interese srpskog naroda.
"Naša zemlja u geopolitičkom smislu pripada izuzetno osetljivom balkanskom području u kome su uvek bili prisutni interesi brojnih međunarodnih subjekata. Odlučili smo se za vojnu neutralnost i jedina smo zemlja na Balkanu koja se za to odlučila.Svesni smo da je reč o specifičnoj poziciji s obzirom da su ostale zemlje u nasem neposrednom okruženju, izuzev BiH, u NATO", naveo je ministar.
Stefanović kaže da opredeljenje da Srbija bude van vojnih saveza jasno odražava stav da država svoju politiku u sferi bezbednosti i odbrane vodi samostalno nastojeći da sarađuje sa svima kako bi mogla da pruiži aktivan doprinos stabilnosti, miru u regionu i svetu.
To omogućava da Srbija ostane van sukoba velikih sila i da sarađuje sa svima, kaže Stefanović i dodaje da se to dešava isključivo u skladu sa svojim interesima i u skladu sa interesima svojih građana.
Da bi Srbija mogla da bude vojno neutralna i njena vojska mora da bude jaka, naveo je ministar i naglasio da održavanjem potrebnog nivoa vojske i njegovim unapređenjem obezbeđuju se uslovi za adekvatan odgovor odbrane na savremene izazove i pretnje bezbednosti našoj zemlji.
"Oslonac na sopstvene snage i sposobnosti predstavlja polaznu osnovu za planiranje odbrane i sprovođenje odbrambenih priprema Srbije", kazao je Stefanović i naveo da se u tom smislu radi na jačanju domaće odbrambene industrije i pokretanju velikog broja projekata razvoja naoražanja i vojne opreme, što ne znači da neće biti nastavljena i nabavka iz inostranstva.
Prema njegovim rečima, iskustvo iz poslednjih oružanih sukoba, poput onog u Nagorno-Karabahu u kojem je u prvi plan došla upotreba bespilotnih letelica, ukazuje na trend povećanja značaja i uloge najsavremenije vojne opreme.
"Mi smo preduzeli mnoge mere radi opremanja Vojske Srbije savremenim naoružanjem, avionima, helikopterima, tenkovima, oklopnim vozilima i drugim sredstvima. Sa opremanjem, zahvaljujući podršci predsednika Vučića, nastavljamo i tokom 2021. godine, ali i narednih godina", kazao je ministar.
Navodi da novca u budžetu za to ima i da se ulaže u domaće znanje, domaće fabrike, u Vojno-tehnički institut i druge institute koji će pomoći da se razvije tehnologija i to sa ciljem da se bude što manje zavisno od nabavke iz inostranstva.
"Ne umanjujući značaj tehnološkog faktora, istakao bih da je za operativne sposobnosti Vojske Srbije od ključnog značaja ljudski faktor u koji je potrebno neprekidno ulagati - u kadar koji je do sada nebrojeno puta potvrdio patriotizam, profesionalnost", naglasio je ministar i dodao da je zato ponosan što je obezbeđeno povećanje plata za pripadnike Vojske Srbije i u 2021. godini.
"Ne možemo imati snažnu vojsku ako nemamo zadovoljne vojnike, koji su pristojno plaćeni i ako ih nemamo u dovoljnom broju", zaključio je Stefanović i još jednom naglaiso da je Srbija črvsto opredeljena da ostane faktor mira i stabilnost u regionu i da razvija kapacitete koji će biti potreba takvog stanovišta.
Vulin: Bez političke stabilnosti nema nacionalne bezbednosti
BEOGRAD: Nacionalna bezbednost Srbije može se sačuvati i unaprediti, ako se sačuvaju politička stabilnost, visoka nacionalna svest i svest o potrebi objedinjavanja i zaštiti srpskog naroda, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin.
On je na panelu u okviru onlajn konferenciju o nacionalnoj bezbednosti Srbije 2020 naveo da strategija ne samo MUP-a već čitavog srpskog društva treba da bude usmerena na očuvanje političke stabilnosti kao preduslova razvoja ekonomije i jačanja bezbednosnih struktura zemlje.
''Samo očuvanjem političke stabilnosti možemo da razvijamo zemlju u ekonomskm, bezbednosnom, diplomatskom i svakom drugom smislu, ali i da zaštimo Srbe gde god da žive. Svi smo svedoci da Srbiji ide bolje u ekonomiji, da imamo daleko nižu stopu nezaposlenosti i veći priliv stranih investicija, ali toga ne bi bilo bez suštinskog preduslova za razvoj ekonomije i za jačanje naših bezbednosnih struktura, a to je politička stabilnost'', rekao je Vulin.
Ocenio je da je cilj napada koji dolaze na Srbiju, a posebno na predsednika Aleksandra Vučića, da se naruši politička stabilnost zemlje, jer se, kako je naglasio, time narušava pozicija zemlje i njena sposobnost da ispuni svoje strateške ciljeve, zaštiti svoje interese i srpski narod gde god živi.
Vulin je kazao da sve ekonomski razvijene zemlje imaju snažnu nacionalnu svest i sposobnost nacije da se mobiliše i bude spremna da radi za svoju zemlju i svoj narod, uz ocenu da ekonomija bez snažne i nacionalno određene zemlje i bez patriotizma, teško može da bude uspešna i da funkcioniše.
''Srbija je od 2012.godine, kada je Vučić preuzeo odgovornost za upravljanje zemljom, prestala da se stidi sebe, prestala je da dopušta drugima da joj pišu istoriju, određuju koji su njeni interesi, šta će da radi, štiti i stvara, i od tog oporavka krenuo je i oporavak ekonomije i bezbednosnog sektora'', istakao je ministar.
Ukazao je da nacionalna bezbednost Srbije ne može da se posmatra iz perspektive samo jednog ministarstva ili jednog sektora i dodao da, osim Vojske Srbije, MUP-a, Vojno-bezbednosne agencije, Vojno-obaveštajne agencija, BIA-, o nacionalnoj bezbendosti mora da brine čitavo društvo.
''Nacionalna bezednost nisu samo te službe, već mnogo više od toga. To je ekonomija, naša organizacija, naš način života...'', naveo je Vulin.
Kako je rekao, dobrim delom nacionalna bezbednost je definisana odgovarajućim strateškim dokumentima koji su usvojeni proteklih godina u Skupštini Srbije.
Ukazao je da, između ostalog, naša strategija odbrane kaže da je svako ugrožavanje srpskog naroda, bez obzira gde živi, ugrožavanje bezbednosti Srbije.
Vulin je naveo da su svi sukobi na Balkanu počinjali tako što su, kako kaže, velike sile smatrale da je Srbija suviše slaba i da je vreme da se reši srpsko nacionalno pitanje.
''Nažalost, velike sile to pitanje rešavaju tako što će Srbe da umanje, državotvornu snagu njihove zemlje da iscrpe i nipošto ne dozvole ujedinjenje. Ako nema ekonomske moći nema ni vojničke ni policijske bezbednosti, kao ni sposobnosti naših službi da se bore protiv terorizma, organizovanog kriminala i svega što naš život čini teškim'', rekao je Vulin.