Коронавирус покварио овогодишње планове „Шинвоза“
ЗРЕЊАНИН: Како ће изгледати пословање зрењанинског предузећа за производњу и ремонт шинских возила „Шинвоз“ умногоме ће зависити од наредних корака које предузме држава.
- За сада на платном списку имамо 300 радника, у производњи и пратећим службама, иако реално посла нема за све. Користили смо помоћ државе и поштујемо одлуку да нема отпуштања. У зависности од тога како ће се држава понашати са доспелим обавезама, да ли ће бити грејс периода, као и шта ће бити са одложеним плаћањем пореза и доприноса на зараде, зависиће и наше пословне одлуке - каже директор „Шинвоза“ Радомир Миљуш.
На почетку године планови су били амбициозни, али је у марту пандемија коронавируса готово све зауставила.
- Почетком године требало је да стартује линија производње прототипова кровова за возове, за француску компанију „Бомбардије“, што је посао вредан три милиона евра. Корона је, међутим, све зауставила. Ова производна линија, наиме, захтевала је стално и физичко присуство инжењера из „Бомбардијеа“, а то је било немогуће све до новембра. Сада смо успели да урадимо прототипове, који су на испитивању. Ако све буде како треба, производња би сукцесивно требало да почне крајем фебруара и да се постепено повећава. То би нам у јуну наредне године, ако би се све одвијало по плану, упослило другу, па трећу смену, и постепено повећавало број ангажованих радника на тој линији - истиче Миљуш.
Други програми функционишу редовно, али код тих уговорених послова постоји проблем неликвидности наручилаца, пре свих, железнице. У „Шинвозу“ није било прекида у производњи, радници су долазили на посао, а ко није имао шта да ради у погону, био је ангажован на пословима уређења фабрике, фабричког круга, кречења...
У фабрици се поштују мере заштите, па је, по речима директора Миљуша, у производњи било врло мало заражених. Нешто више заражених је било у администрацији.
-У овом тренутку имамо сигурно између 40 и 50 радника вишка. Они ће нам бити потребни у мају или јуну, кад заживи производња у пуном капацитету, али до тада ми нећемо бити у могућности да исплаћујемо плате и све друге обавезе за раднике који реално немају посла, јер смо унутрашње залихе исцрпли. Зато очекујемо наредне кораке Владе Србије, јер ће у зависности од општег понашања државе, зависити и наше одлуке - напомиње Радомир Миљуш.
Ж. Б.