Гојковић: У понедељак одлука о условима за улазак у Србију
БЕОГРАД: Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић изјавио је данас да ће након 15. децембра уследити нови сет мера, односно да ће, након додатних консултација за викенд, у понедељак бити донета одлука о условима за улазак у Србију.
Гојковић је указао да су проблем славља који предстоје, као и повратак једног броја грађана Србије за Божић и Нову годину, те да се и данас на Кризном штабу разговарало како да се обезбеде најбољи могући поступци за све који желе у Србију.
Он је рекао да ће сигурно постојати одређен вид услова, односно епидемиолошких мера, не само за грађане Србије, већ и за оне који немају држављанство наше земље.
Током викенда биће одржане консултације, а за понедељак је заказана нова седница Кризног штаба, на којем ће се донети одлука.
"И до сада смо слушали препоруке медицинског дела Кризног штаба", рекао је Гојковић и навео да ће се тренутне мере наставити до 15. децембра и да ће након тога уследити нови сет мера.
Усталили смо број новозаражених, иако је он и даље изузетно велики, и у самом смо пику епидемије, изјавио је Гојковић и додао да пад броја заражених неће бити брз.
"Не желим да пружам ни песимизам, ни оптимизам, само рационално покушавамо да направимо анализу бројки. Мере које смо до сада увели дају одређен резултат", рекао је Гојковић.
Како је навео, број новозаражених није много већи у последњих неколико дана, односно усталили смо цифре, које су, истина, изузетно велике, што се, наглашава, не сме пренебрегнути.
"У самом смо пику епидемије. Успели смо да стабилизујемо криву која расте, колико ће остати у позицији заравњења, видећемо", рекао је Гојковић.
Он је истакао да је сигурно да пад броја заражених неће бити брз, већ ће трајати одређен временски период.
"Наше је да не дозволимо да нашим лошим понашањем угрозимо природни ток епидемије и тај пад", упозорио је Гојковић.
Он је подсетио да су prеthodnе мере орочене до 15. децембра, те да је пред нама други викенд под ригорозним мерама.
Ми смо у највећем пику епидемије, није реално да се за две, три недеље догоди чудо и да ођедном нема никог у болницама, изјавио је Гојковић, одговарајући на питање да ли ће се држава дозволити одржавање прослава Нове године уколико се број заражених до тада смањи.
Гојковић је на конференцији за новинаре пренео и изјаву једног директора ковид болнице тим поводом који је, каже, рекао да су га до пре два дана питали да ли има слободно место у болницама, а данас га питају да ли ће бити прослава Нове године.
"Разумем жељу свих нас да живимо нормалним животом, али није реално да се догоди чудо за две, три недеље. Држава ће урадити све да заштити здравствени сектор и грађане", поручио је он.
Гојковић је апеловао на грађане да не варају сами себе, јер се окупљањем у кућама не вара држава. "Варамо сами себе, а онда нам се то врати. Сада славимо, а не знамо да ли ће неки од нас дочекати следеће славље", рекао је Гојковић.
На конференцији је прецизирано да приватне лабораторије не раде ПЦР тестове, јер немају услове за то, али да раде антигенске.
Гојковић је поручио да разуме да ће део људи имати отпор према увођењу нових мера, али да сви треба да схвате да је њихов циљ да се што више успори преношење вируса како би могао да издржи наш здравствени систем.
Истиче да је то главна стратегија пошто искуство у свету показује да од укупног броја заражених буде између 10 и 15 одсто оних којиа имају тешку клиничку слику и морају да буду на болничком лечењу, а премине између један и три одсто.
"Ако Србија има око седам милиона људи и ако би се сви заразили у року од само два или три месеца, и ако узмемо у обзир тих 10 до 15 одсто имали бисмо 700.000 до милион заражених којима је потребно болничко лечење, а смртност би била 70.000 до 100.000 људи", навео је Гојковић.
Каже да ако Србија има око 255.000 оболелих од почетка епидемије, али и да би резултати сада били много гори да су бројкте бележене утоку два или три месеца.
"Да смо имали толики број у року од два или три месеца резултати би били много гори, зато је статегија да спречимо брзо ширење вируса", нагласио је он.
Гојковић је рекао да се од када је века и света свака епидемија лечи физичким дистанцирањем.
Упитан колики је број активних случајава у Србији и зашто се то не објављује на дневном нивоу, он је рекао да нема тај податак, али да има за Војовидну, где тај број износи тренутно око 35.000 људи.
Гојковић је рекао да се појавио и грип у пет европских држава: Азербејџану, Великој Британији, Словачкој, Естонији и Португалу и да грипа још увек код нас нема, али да се очекује да ће се и појавити.
Он је објаснио и да ће се ће се у понедељак донети мера која предвиђа обавезан карантин за све који улазе у нашу земљу уколико немају негативан ПЦР тест и ко ће то контролисати и како, Гојковић је одговорио:
"Што се тиче ПЦР и карантина, договрићемо се током викнед пошто има више опција. На пример, да сви грађани морају имати негативан ПЦР тест, али морамо да видимо временски рок, пошто после 48 сати више не значи да је неко негативан, а неки људи долазе са много даљих места и морају да промене два или три лета и не могу да стигну за 48 сати".
Гојковић каже да ће се исто тако видети како ће бити решено питање карантина за оне који немају негативан ПЦР тест.
Гојковић је говорећи о новим мерама казао да има више предлога, од којих је један да се људи тестирају на самој граници, али да то није могуће, затим да ПЦР тест важи 48 или 62 сата и друго.
"Струка ће дати јасне смернице", додао је он.