Усвојен завршни рачун, веће плате за 5% медицинарима, помоћ пензионерима
БЕОГРАД: Скупштина Србије усвојила је данас завршни рачун буџета за 2019. годину, као и измене неколико закона с циљем подизања квалитета живота грађана.
Ово је прва година да се уз буџет за 2021. годину пред посланицима нашао истовремено и завршни рачун за 2019. годину.
Парламент је прошле године усвојио 18 завршних рачуна за prеthodnih 18 година.
Укупни приходи и примања буџета Србије за 2019. годину износе 1.328 милијарди, док су укупни расходи и издаци 1.296 милијарди динара.
Буџетски суфицит је био 32,788 милијарди, а када се одузму издаци за отплату главнице од 10,8 милијарди, као и издаци за набавку финансијске имовине од 7,9 милијарди динара, долази се до фискалног суфицита у износу од 13,4 милијарде динара.
Четири године заредом забележен је суфицит у буџету, а министар финансија Синиша Мали је јуче у парламенту рекао да то потврђује и завршни рачун буџета за 2019. годину.
Министар Мали је навео да је захваљујући вишку у државној каси у протекле четири године држава имала довољно простора и новца да ове године помогне привреди и грађанима са више од шест милијарди евра помоћи током кризе проузроковане пандемијом корона вируса.
Скупштина је усвојила и измене Закона о буџетском систему, које дефинишу проценат повећања плата у јавном сектору.
Предвиђено је да се од 1. јануара следеће године плате повећају за пет одсто свим медицинским радницима.
Планирано је повећање плата за 3,5 одсто за све остале у јавном сектору од 1. јануара наредне године, уз додатно повећање од 1,5 одсто, од априла 2021. године.
Изменама тог закона предвиђа се и напуштање досадашње контроле запошљавања у јавном сектору и увођење флексибилнијег система који омогућава да корисници јавних средстава убудуће сами доносе одлуке о запошљавању, сходно потребама и у зависности од новца којим располажу.
Изменама тог закона предвиђено је ограничење, а то је да се не може запослити више од 70 одсто од броја запослених који су напустили то предузеће током prеthodnе године. Посланици су усвојили и измене финансијског плана Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање, којим се омогућава давање једнократне новчане помоћи пензионерима.
Тако ће, како је најављено, 1,717 милиона пензионера у Србији 18. децембра добити износ од по 5.000 динара.
Иначе, пензије ће у 2021. бити веће 5,9 одсто.
Парламент је усвојио и измене Закона о јавном дугу, како би се креирале процедура које су флексибилније, да би се постигло боље планирање, управљање и смањење јавног дуга.
Министар Мали је раније рекао да се очекује прилив од 400 милиона евра у буџет од продаје Комерцијалне банке и да ће скоро половина тог новца, односно 170 милиона евра бити искоришћено за враћање старих, скупих кредита, међу којима је и кредит узет 2012. од Азербејџана по каматној стопи од четири одсто.
После враћања тог кредита, очекује се додатно смањење учешћа јавног дуга у БДП-у за 0,4 одсто.
Усвојен је и Закон о давању гаранције Републике Србије у корист UniCredit Банке Србија по задужењу Јавног предузећа "Скијалишта Србије“, по основу Уговора о дугорочном инвестиционом кредиту за изградњу гондоле Брзеће - Мали Караман.
Тај пројекат је део плана "Србија 2025", а отварање гондоле на Копаонику очекује се до краја године.