Дачић: На удару природне катастрофе и темељна људска права
Дачић је на конференцији "Утицај пандемије корона вируса на стање људских права у Србији", истакао да је година на измаку била година огромних изазова за цео свет, а да се под ударом пандемије, свет, па и Србија
БЕОГРАД: На удару природне катастрофе, пандемије корона вируса, нашао се и темељ на којем су изграђена савремена друштва - основна људска права, неотуђива и недељива, од којих су данас посебно угрожена права на живот, на рад, достојанство и социјалну сигурност, указао је председник парламента Ивица Дачић.
Дачић је на конференцији "Утицај пандемије корона вируса на стање људских права у Србији", истакао да је година на измаку била година огромних изазова за цео свет, а да се под ударом пандемије, свет, па и Србија, нашао пред великим испитом вредности на којима је утемељен.
"Још увек не знамо да ли смо положили тај испит, јер он и даље траје, али знамо да смо све време били спремни и да смо све време бранили темељне вредности и људска права, јер смо препознали да су они угрожени”, рекао је Дачић.
Подсетио је да је Србија, одмах по избијању епидемије почетком године, као главни приоритет борбе поставила заштиту здравља и живота својих грађана, посебно оних најстаријих, болесних и угрожених.
"Очували смо здравље, као и социјално и економско благостање у мери у којој би могле да нам позавиде многе развијеније и богатије државе, које располажу много већим друштвеним ресурсима са којима су и саме кренуле у борбу против свих последица пандемије", рекао је Дачић.
Он је рекао да у тешком времену, Србија не да је само очувала темељне вредности и права, већ је успела да унапреди свој укупни друштвени амбијент.
Као посебну вредност, Дачић је истакао "солидарност на свим нивоима".
"Ову помало заборављену врлину, на коју смо били поносни вековима, наше друштво је у пуној мери исказало током свих ових тешких месеци и на то треба да будемо поносни као заједница", рекао је Дачић.
Без заједништва, солидарности и одговорности према другима, не бисмо могли да се успешно носимо са пандемијом, а то треба да нам остане као трајна заједничка врлина и за период након кризе, поручио је председник
Нродне скупштине.
Дачић је рекао да је Србија снажно привржена сталној и ангажованој заштити основних људских права.
Додао је да је на самом почетку мандата, јасно назначио да ће област људских права бити један од приоритета у раду Скупштине Србије.
Дачић је навео и да је Универзална декларација о људским правима УН и после 72 године, представља цивилизацијски темељ сваког друштва и сваке државе.
"Она нас обавезује да је стално имамо испред себе, као водич како да непрестано унапређујемо друштво у којем живимо", рекао је Дачић.