Мапирање напуштених државних парцела у иришкој општини
ИРИГ: У иришкој општини протеклих дана урађена је идентификација напуштеног пољопривредног земљишта у државној својини.
Управа за пољопривредно земљиште Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП), другу годину заредом реализује пројекат са циљем мапирања напуштеног пољопривредног земљишта у државној својини које представља велики потенцијал за нове инвестиције и развој пољопривредног сектора. Најважнија је ефикасна употреба земљишта али и осталих ресурса, како би се повећала и унапредила конкурентност и продуктивност, наводе из локалне самоуправе.
Према речима консултанта Марка Врањковића разлози за напуштање пољопривредног земљишта су различити, негде су то неповољне карактеристике парцела, у смислу неповољних облика, позиције, непостојања приступног пута, климатских услова, али и социо–економски разлози.
- На основу података система Управе за пољопривредно земљиште, о земљишту које није предмет закупа, излази се на терен и проверава стање парцела на лицу места - наводи Врањковић. - Неретко, иако земљиште није у закупу наилазимо на ситуацију да се то земљиште обрађује, што даље прелази у надлежност инспекције за пољопривредно земљиште. Углавном је то земљиште лошијег квалитета, са лошим приступним путевима, многе парцеле су некада биле воћњаци некадашњих пољопривредних комбината, те би требало уложити много новца да би се те парцеле привеле намени.
Проценат напуштеног земљишта у односу на обрадиво износи око 40 одсто, али су то углавном пашњаци, мочваре и остало земљиште које није доброг квалитета.
Осим идентификације земљишта, спроводи се и узорковање како би се видео потенцијал за развој органске производње, с обзиром на то да је земљиште напуштено и није дуго година хемијски третирано. Такође, испитује се и могућност пошумљавања земљишта у сврху постављања ветрозаштитних појасева који штите тло.
- Прошле године смо идентификацију реализовали на територији четири општине, а резултат је такав да смо више од 50 хектара идентификоване напуштене земље ове године издали у дугорочни закуп за подизање вишегодишњих засада - каже Врањковић. - Надамо се да ћемо ове године много више земљишта ставити у функцију, с обзиром на то да смо обухватили 13 јединица локалних самоуправа и да ће се то земљиште ефикасно користити.
Ове године, идентификација, односно мапирање земљиште се реализује у Ваљеву, Убу, Осечини, Лајковцу, Мионици, Љигу, Чачку, Горњем Милановцу, Лучанима, Ивањици, Иригу, Вршцу (Велико Средиште) и Нишу (Медијана).
М. Стакић