Хаг: Забрањене посете Тачију и припадницима ОВК
ХАГ: Бивши политички и војни лидери ОВК који се налазе у притвору Специјалног суда у Хагу могу само да причају са члановима породице путем видео линка, а нико не може физички да их посети.
Ову информацију је у понедељак потврдио Специјални суд у Хагу.
"Посете притворском објекту тренутно нису могуће због рестриктивних мера због корона вируса. Да би се олакшао редован контакт са породицом, омогућени су састанци путем видео веза", рекла је портпаролка Специјалног суда Ангела Гриеп, пренео је јуче Косово онлајн позивајући се на Репортери.
Седморица бивших политичких и војних вођа ОВК оптужена су за низ кривичних дела, од застрашивања сведока, до убистава и окрутног поступања са људима. На листи оптужених су Хашим Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Краснићи, Реџеп Сељими и Саљих Мустафа.
Суд у Хагу Саљиху Мустафи продужио притвор
ХАГ: Судија за prеthodni поступак Специјализованих већа Косова (познатих и као Суд за злочине ОВК) продужио је притвор некадашњем комаданту у ОВК Саљиху Мустафи, оптуженом за злочине КИМ 1999. године.
Притвор му је продужен због опасности од бекства, опасности да ће ометати постуак и да би могао да почини нова кривична дела уколико се нађе на слободи, наводи се у одлуци који је донео судија Николас Гију.
На ову одлуку Мустафина одбана може да уложи жалбу жалбеном већу суда.
Мустафина одбрана тражила је од судије да му укине притвор и омогући одбрану са слободе наводећи да против њега нема доказа али и да ће се одавати на сваки позив суда, док је тужилаштво указало да бројне ризике његовог пуштања и тражило продужење притвора, што је судија прихватио.
Судија није прихватио разлоге одбране и сматра да Мустафа и даље треба да буде и притвору.
Он је ухапшен 24. септембра и изручен Хагу где се налази у притвору и чека суђење по оптужницо која је потврђена 12. јуна, а објављена 28. септембра.
У њој се поред осталог наводи да Мустафа сноси појединачну кривичну одговорност и кривичну одговорност као претпостављени старешина за злочине које су од 1. до 19. априла 1999. године починили одређени припадници ОВК против лица заточених на имању у Злашу које је служило као затвор.
У оптужници против Мустафе се тврди да је он одговоран за поменута кривична дела извршена над најмање шест лица.
Даље се наводи да је један затвореник убијен на тој локацији у периоду приближно од 19. априла 1999. до краја априла 1999.
Терети се у четири тачке за ратне злочине: произвољно лишавање слободе, сурово поступање, мучење и убиство.
Он је на статусној конференциј крајем октобра негирао по свим тачкама оптужнице Специјализованог тужилаштва Косова.