Меркел: Заједничко тржиште важно у ово тешко доба
СОФИЈА: Немачка канцеларка Ангела Меркел поручила је данас да је стварање заједничког тржишта на Западном Балкану важан корак и битан сигнал у време када су све привреде изложене тешком притиску корона кризе.
Меркел је, на онлајн конференцији за медије, по завршетку Самита Берлинског процеса којим ове године ко-председавају Бугарска и Северна Македонија, истакла да ће успостављање четири слободе дати подстицај развоју у корист грађана региона и предузећа.
Похвалила је учеснике Самита и за усвајање "Зелене агенде" чиме су, како је оценила, показали заједничку свест за еколошке проблеме.
Меркел је похвалила што је Самит, по први пут, одржан у заједничкој организацији једне земље чланице ЕУ и државе кандидата.
Подсетила је да, од Немачке иницирани, Берлински процес, има за циљ помирење и превазилажење прошлости.
С тим у вези је изразила задовољство што је око 8.500 младих кроз овај Процес имало могућност да се сусретне и додала да је добро да се у тај пројекат укључе и ђаци.
Указала је да би било добро да се успостави боља сарадња у области науке и међу истраживачима, јер ће бољим промовисањем науке више научника остати у региону, што мора бити циљ.
Меркелова је позвала све учеснике да идуће године дођу у Берлин, изразивши наду да ће тада бити могућ састанак уз лично учешће.
У свом обраћању, на крају, она је поручила региону: "Не смете заборавити да морате да живите једни с другима".
Бугарски премијер Бојко Борисов подсетио је да су пре две године управо у центру Софије, за време бугарског председавања ЕУ, сви лидери Уније са лидерима земаља региона пружили перспективу Западном Балкану као целину, те да ће нових девет милијарди евра европске финансијске подршке пружити велике инфраструктурне могућности Западном Балкану.
"Оно о чему смо маштали попут железничког и друмског повезивања данас се дешава", казао је Борисов и додао да је изузетно срећан што су се сагласили да се потпише Софијска декларација са ''зеленим дневним редом'' за државе Западног Балкана.
Како је казао државе чланице ЕУ имају план да до 2050. године имају нула одсто емисију гасова, те да је добро што ће и земље Западног Балкана бити на том путу чак и пре учлањења у ЕУ.
"Добро је што ће регион на плану екологије и економије деловати по европским стандардима", каже Борисов и додаје да је такође велика ствар достизање заједничког регионалног тржишта.
Како каже, идеја је да 20 милиона становника на Балкану имају што боље услове живота и приходе, као и да остану на Западном Балкану.
Македонски премијер Зоран Заев, који је ове године заједно са бугарским колегом Бојком Борисовом, копредседавајући Самиту, рекао је да заједничко председавање "доказ" да је регион прихватио овај процес као свој.
Истовремено, сматра Заев, тим процесом се омогућава платформа за даље побољшање односа међу државама региона.
"Водећи принцип Берлинског процеса имао је за циљ да обезбеди континуитет започетих инцијатива у оквирима процеса и да се фокусира на резултате и позитивне ефекте у региону. Такође смо искористили политичку платформу овог процеса за даље унапређивање одређених иницијатива попут регионалног договора за путовање личном картом, проширење зелених трака Западног Балкана ка коридорима ЕУ и сарадња у области здравља, а у циљу одговора на актуелну пандемију Covid-19", оценио је македонски премијер.
Он је додао да ће се наставити сарадња са грађанским друштвом и такозваном тинк-тенк заједницом око питања која повезана са младима.
Као посебно важно са данашњег састанка, Заев је подвукао значај визије за заједничко регионално тржиште, као и зелене агенде за Западни Балкан.
"Подршка обема иницијативама ће подстаћи економски раст и развој региона уз подршку европских фондова али такође ће посветити пажњу на одређене еколошке и здравствене изазове, нудећи огроман потенцијал за раст и нова радна места", напоменуо је Заев.
Према његовим речима, ЕУ је храбро и додатно подржала Западни Балкан са најављених девет милијарди евра у грантовима, као део новог инструмента за гаранцију за Западни Балкан и којим треба да се повећају инвестиције за додатних 20 милијарди евра.
"Овај пакет ће пружити велику финансијску подршку за наше реформске процесе али и за економску трансформацију региона. Представљање ''зелене агенде'' за Западни Балкан додатно ће донети нов наратив у односу на економски развој а помоћи ће и да се интегрише регион у кључним политикама ЕУ", истакао је Заев.
Он је закључио да само интегрисан и повезан регион може да иде ка ЕУ.
"Ушли смо у нову фазу сарадње, регион преузима власништво над многим иницијативама и процесима што ће допринети и бољим резултатима за наше грађане", закључио је Заев.