У Србији ПЦР тест за 24 сата, у другим земљама и дуже од 7 дана
БЕОГРАД: У Србији се резутлати ПЦР тестирања на вирус корона, добијају најкасније за 24 сата, док се у региону, али и земљама попут Велике Британије или Канаде, чека и дуже од седам дана.
У Црној Гори, на пример, тестирани чекају седмицу, па чак и дуже, на резултате тестирања, док на обраду чека 2.500 узорака.
Из црногорског Института за јавно здравље у четвртак су објаснили да је разлог за чекање у недостатку потрошног материјала и обећали да ће тај проблем за неколико дана бити решен.
Слична ситуација је и у појединим деловима Босне и Харцеговине, а тамошњи медији преносе да се у протекле две седмице у кантону Сарајево дешавало да особе тестиране на вирус корона чекају резултате и по пет дана.
Проблем са кашњењем резултата ПЦР теста имају и много развијеније земље, попут Велике Британије, где се, у области Бристол, дешава да теститани дуже од недељу дана не добиљу резултате.
Према писању локалних медија у Бристолу, било је случајева да тестирани уопште не добију резултат теста.
Више од недељу дана резултате тестова чекају и у Онтарију, а канадска ЦТВ News преноси да чак 82.473 тестираних чека да сазна да ли су заражени или не.
Пре једанаест дана, Беки Ерб из Отаве је довела своју децу на тестирање, а како је рекла, још увек не зна резултате.
''''Од тада чекамо резултате", рекла је Ерб за ЦТВ News у четвртак.
Системом тестирања на ковид-19 нису задовољни ни у Велсу, где је једна породица из Абериствита чекала резултате теста пуних девет дана.
Како преноси портал cambrian-news, мајка двоје деце, који су тестирани 12. октобра, испричала је да им је речено да ће резултати стићи у року од најдуже пет дана, али да се чекање продужило још четири дана.
С друге стране, због кашњења резултата у јавним здравственим установама, Шпанци се све више одлучују за тестирање у приватним лабораторијама што кошта између 90 и 160 евра, у зависности од врсте теста.
Због кашњења резултата, тестирање у јавним здравственим установама у Мадриду смањено је за 30 одсто, а стручњаци упозоравају да се то може негативно одразити на контролу епидемије.