Наплата одношења смећа предузетника у рукама „Белила”
Јавно комунално предузеће „Белило” од 1. јануара ове године обрађује податке, обрачунава и наплаћује услуге одвожења и депоновања комуналног отпада правним лицима, предузетницима и привредним друштвима у Сремским Карловцима.
Тај посао до ове године обављала је новосадска „Информатика”, у чијој надлежности су још увек исте активности када је реч о грађанима.
У време преузимања листе обрађених података, како кажу у „Белилу”, у систему наплате било око 190 фирми. До маја „Белило” је обрадило и увело у систем наплате још око 20 нових, који су пословали, а нису били обухваћени наплатом. Све фирме разврстане су у шест група за обрачун наплате услуга одвожења и депоновања комуналног отпада, што зависи од шифре делатности и врсте посла којим се баве, као и величине пословног простора, уколико га користе.
– Наша служба је, користећи услуге Агенције за привредне регистре (АПР), од маја до данас обрадила податке и увела још 253 регистрованих фирми у систем наплате – каже директор „Белила” Радослав Јанковић. – У јулу и августу са списка корисника наших услуга изузета су 72 предузећа будући да је у том периоду дошло до промене њиховог статуса или неких података у АПР-у.
Јанковић напомиње да су пре првих фактура свим предузећима која су накнадно уведена у систем наплате, упућена обавештења о новонасталој промени и дато им је време да се обрате и доставе податке који су битни за коначно формирање цене услуга које им се пружају. Онима који су доставили податке на основу тога је формирана цена, а за оне који се нису обратили, цена је формирана по утврђеном ценовнику и подацима које „Белило” поседује.
Број предузећа у систему наплате „Белила” сваког месеца варира. На основу података из регистра АПР-а, сваког 21. у месецу црпе се информације о новоотвореним предузећима, као и о статусу садашњих.
– Под статусом се подразумева да ли је предузеће активно или је привремено престало с делатношћу или пак избрисано из Регистра – напомиње Јанковић. – Уколико је статус промењен, услуга му се не пружа. Таква могућност праћења података из АПР-а не ослобађа предузећа обавезе да обавесте „Белило” о прекиду делатности и престанку потребе за нашом услугом, а све то уз одговарајућу пропратну документацију.
У наредном периоду предстоји нам озбиљан посао преузимања, обраде и наплате одношења смећа грађанима, што још увек за нас ради „Информатика” (Радослав Јанковић)
Јанковић каже да се дешавало да су предузећа пријављена на адресама објеката чији власници немају сазнања о томе да се у њиховом стану или кући налази неки привредни субјекат. То је нарочито изражено код власника новокупљених некретнина.
– У наредном периоду предстоји нам озбиљан посао преузимања, обраде и наплате одношења смећа грађанима, што још увек за нас ради „Информатика”. Обавеза нам је и стална корекција садашњих података и системско усавршавање обраде нових, као и евентуално вођење поступака принудне наплате онима који не испуњавају обавезу – закључује Јанковић.