Завршни рачун градског буџета пред новосадским одборницима
НОВИ САД: Завршни рачун градског буџета за прошлу годину, извештаји о пословању градских предузећа и установа, те сумирање урађеног током прве половине ове године чиниће највећи део дневног реда од седамдесетак тачака данашње седнице новосадске скупштине.
Осим тога, нове директоре добиће „Новосадска топлана”, „Информатика”, „Тражница” и Стамбена агенција Новог Сада.
Како је јуче навела председница Скупштине града Јелена Маринковић Радомировић, и ова седница одржаће се у Скупштини Војводине, због епидемиолошких мера услед пандемије коронавируса. На конферецији за новинаре она је истакла да се парламент, након две седнице на којима се формирала градска власт, враћа у устаљен режим рада.
Одборнице и одборници одлучиваће и о кадровским решењима, с обзиром на то да су досадашњи директори „Новосадске топлане”, „Информатике”, „Тржнице” и Стамбене агенције поднели оставке и ја им се овом приликом захваљујем на досадашњем раду у prеthodnom мандату, казала је Јелена Маринковић Радомировић.
На дневном реду Скупштине, како је додала, наћи ће се и одлука о успостављању сарадње Новог Сада и администрације Петроградског рејона Санкт Петербурга, што је показатељ да Нови Сад шири свој круг пријатеља и свакако једни друге подстичемо на добру и квалитетну сарадњу у овом и у наредном периоду.
Она је јуче, међу тачкама дневног реда, издвојила Предлог одлуке о финансијској подршци Фонду за стипендирање и подстицање напредовања даровитих студената и младих научних радника и уметника Универзитета у Новм Саду за школску 2020/21. годину, чиме Град, по речима председнице градског парламента, наставља подршку даровитим студентима да би финансијска подршка подстакла и мотивисала њихов труд и рад.
Наиме, Нови Сад намерава и ове године да стипендира десет студената Универзитета у Новом Саду с по 17.000 динара месечно. Новац, за ову годину 510.000 динара, а за целу наредну око два милиона, биће пребачен Фонду, док ће Град делегирати свог представника у руководство Фонда.
Четири директора градских предузећа поднела су оставке, а градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, јуче и prеthodnih дана говорио је о њиховим наследницима.
Биће промена у „Топлани”, „Тржници”, „Информатици”, Стамбеној агенцији и мислим да је то све, изјавио је јуче Вучевић, и додао да ће досадашњи одборник Марко Јовановић преузети руковођење Стамбеном агенцијом. Како је додао, већ су променили директоре ЈГСП-а и „Стана”.
У „Тржници” ће наш предлог бити Урош Лончар, који се истакао као добар познавалац комуналне проблематике, водио је три или четири мандата у Каћу и добро познаје комунални систем. Сви они иду као вршиоци дужности, после иде конкурс, јавни позив. Немају апсолутно бланко подршку, то ће зависити од тога како ће да раде. Природно је да након избора иде прерасподела одговорности. Не знам како би комунални систем у неком граду функционисао ако нема политике јер све што раде, мора бити у координацији с Градском кућом, поручио је новосадси градоначелник.
Раније је казао да размишља и о Синиши Кресојевићу као кандидату за директора „Информатике”, чији је досадашњи руководилац Ненад Барац у међувремену поднео оставку и предложен је за новог в. д. директора „Топлане”.
Директор „Новосадске топлане” Добросав Арсовић (СНС), након шест година на челу тог предузећа, поднео је оставку, која ће се данас наћи пред новосадским одборницима. Због одласка у старосну пензију наредне године, неопозиву оставку је поднео и директор „Тржнице” Душан Бајић (ЛСВ), који је на то место именован јула 2017. године. Горан Зарић (ПОКС), који је на чело Стамбене агенције дошао у децембру 2016. године, такође је поднео оставку.
И. Ба.
У најзначајнијем документу седнице заказане за данас, односно завршном рачуну градског буџета за 2019. годину, утврђено је да је Нови Сад прошле године из свих извора прихода располагао с око 29,95 милијарди динара, то јест 98,95 одсто планираног. Док је готово 20,7 милијарди стигло из општих прихода, милијарда и по с републичког и покрајинског нивоа, 1,4 милијарда зарађена је од продаје грађевинског земљишта. Истовремено, око 6,2 милијарди доспело је у новосадску касу јер није утрошено у prеthodnim годинама. Прошле године, трошкови градског буџета износили су 25 милијарди динара, односно 82,63 одсто планираног.
Како је образложено на седници Савета за buyеt и финансије, до потрошње мање од планиране дошло је јер „неки од планираних пројеката и активности нису остварени у жељеном обиму или уопште нису остварени”. Капитална потрошња, изнето је на Савету, остварена је са 76 одсто и чини 33 одсто од укупно утрошеног buyеtskog новца у 2019. години.
У извештају о извршењу буџета Града у првој половини 2020. године стоји да се у градску касу слило око 14,3 милијарди динара, односно 87,5 одсто од планираних прихода. У истом периоду потрошено је око 9,4 милијарди, што је 57,7 одсто од зацртаног. Као узроци таквог раскорака наводе се обрачунски и извештајни периоди, трајање процеса јавних набавки, као и самог извођења радова. На тај начин буџетски суфицит у првој половини године износи 1,077 милијарду динара.
Новосадске одборнице и одборници гласаће и о олакшицама које предвиђају умањење комуналне таксе за истицање имена фирме на пословном простору од 99 одсто до краја године за биоскопе, туристичке агенције и тур-оператере, те за хотеле и сличне смештаје. За исти проценат и период, уколико Скупштина подржи предлог, требало би да се умањи и накнада за коришћење јавних површина за постављање киоска, летњих и зимских башти, покретних тезги и уређаја за кокице.
С. Крстић