overcast clouds
1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Жустра дебата у УН, усвојена резолуција о Белорусији

18.09.2020. 21:45 21:47
Пише:
Фото: pixabay.com

ЖЕНЕВА: Савет за људска права Уједињених нација данас је, након жустре дебате у Женеви, усвојио резолуцију, којом се тражи брза и већа контрола наводних кршења људских права у Белорусији.

Резолуција, коју је подржала Европска унија, добила је 23 гласа за, две земље су биле против, док су представници 22 земље били уздржани, рекла је председница савета Елизабет Тиши-Фишлбергер.



У резолуцији се висока комесарка УН за људска права Мишел Башеле позива да размотри ситуацију у Белорусији и поднесе извештај до краја године.



У документу, који је представила Немачка, изражава се забринутост због наводних мучења, "произвољног лишавања живота" и сексуално и родно заснованог насиља, које се повезује с председничким изборима у Белорусији 9. августа.



Такође се говори о наводном застрашивању, узнемиравању и задржавању у притвору противника владе председника Александра Лукашенка, пре и након избора.



Русија, која нема право гласа као посматрач, уложила је 17 амандмана на резолуцију, али су сви одбачени, преноси Ројтерс.



Гласање је одржано након драматичне "хитне расправе" током које су Белорусија и земље које је подржавају, попут Кине, Русије и Венецуеле, покушале да ућуткају говорнике попут кандидаткиње опозиције на председничким изборима у Белорусији Светлане Тихановске, тврди АП.



Ове четири земље тврдиле су да се крше процедурална правила тиме што се дозвољава Тихановској и другима да се обрате.



Тиши-Фишлбергерова, амбасадорка Аустрије у Женеви, дозволила је говорницима да се обрате и осудила низ наводних кршења права у Белорусији.



Тихановска је, обраћајући се преко видео снимка, рекла да се мирни учесници протеста "намерно туку и силују" у Белорусији, док су неки "пронађени мртви".



Након тога, амбасадор Белорусије Јуриј Амбразевич рекао је да би само националним изасланицима требало дозволити да говоре и затражио да се заустави "интервенција Светлане Тихановске".



Председница Савета је одбила његову жалбу и дозволила Тихановској да заврши своју изјаву.



Амбразевич је на то узвратио окрививши масовне медије и друштвене мреже за приказивање "једностране слике реалности, коју представљају губитници на изборима".



Он је негирао, како је навео, неосноване оптужбе о сексуалном насиљу против демонстраната.



Амбразевич је нагласио да не постоје потврде тврдњи да се нестанак људи повезује са протестима и истакао да није било задржавања у притвору из политичких разлога. Он је додао да су појединици одведени у притвор у складу са правним процедурама.



Током дебате, неколико представника земаља ЕУ подржало је говорнике и осудило наводна кршења права у Белорусији.

Белорусија: Резолуција опасан преседан, на санкције ћемо одговорити

МИНСК: Министарство спољних послова Белорусије описало је данас као "опасан преседан" резолуцију Савета за људска права Уједињених нација, којом се тражи од УН да надгледају наводна кршења људских права у Белорусији.



Министарство је оптужило тај савет да се меша у унутрашње послове Белорусије, преноси Ројтерс.



Обраћајући се новинарима, министар спољних послова Белорусије Владимир Макеј назвао је резолуцију "апсолутном измишљотином".



Поводом могућности да ЕУ уведе санкције Минску, Макеј је рекао да је одговор неизбежан.



"Наравно, бићемо принуђени да одговоримо адекватно", поручио је Макеј, а објављено је на сајту министарства.



Како је навео, то ће подразумевати персоналне санкције против представника различитих структура ЕУ, као и санкције против представника различитих држава-чланица ЕУ.



Макеј је упозорио да би одговор Белорусије на могуће санкције могао да утиче на акредитације које се додељују представницима међународних медија како би могли да раде у земљи.



Савет за људска права Уједињених нација данас је, након жустре дебате у Женеви, усвојио резолуцију, којом се тражи брза и већа контрола наводних кршења људских права у Белорусији.



У резолуцији се висока комесарка УН за људска права Мишел Башеле позива да размотри ситуацију у Белорусији и поднесе извештај до краја године.

Пише:
Пошаљите коментар