Ђорђевић обишао градилиште стамбено пословног комплекса у Новом Саду
Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, директор Инспектората за рад Стеван Ђуровић и в.д. директора Управе за безбедност и здравље на раду Марина Фуртула обишли су градилиште стамбено пословног комплекса у Новом Саду, где су још једном упутили апел на извођаче радова да предузму све законом прописане мере како би заштитили своје раднике, чиме ће се сигурно смањити број несрећа.
„Веома је важно да се извођачи радова, али исто тако и радници, придржавају свих прописаних мера, како би заштитили своје животе. Сада креће сезона грађевинских радова и управо зато смо желели још једном да укажемо на то колико је значајно поштовати прописне мере. У односу на prеthodnе године успели смо да смањимо број несрећа, али на жалост оне се још увек дешавају, а разлози за то су углавном неодговорност надлежних“, рекао је Ђорђевић и додао да то важи за све професије, а не само за грађевину.
Министар је истакао да инспекција приликом вршења надзора још увек затиче стране држављане који раде непријављени и да је то заиста недопустиво, с обзиром да је доношењем новог Закона о запошљавању странаца прошле године цела процедура њиховог пријављивања у Србији поједностављена.
„Уз подршку председника Александра Вучића и желећи да нашу земљу учинимо интересантнијом за стране држављане, који желе да раде код нас, променили смо закон чиме смо убрзали процес издавања њихових радних дозвола. Уколико некој компанији у Србији требају радници из иностранства, потребно је само да агенција која ангажује раднике, након склопљеног уговора са компанијом, поднесе молбу ДКП-у у тој земљи за издавање радних дозвола. Оне се издају након одобрења МУП-а и то док су радници још у својој земљи. Значи више нема потребе да радници долазе раније и чекају своје дозволе у Србији, чиме агенцији и компанији праве додатне трошкове“, навео је министар.
Директор Инспектората за рад Стеван Ђуровић истакао је да је овом градилишту за годину и 2 месеца извршено 14 надзора, те да поред једне тешке повреде нису забележени други пропусти..
Он је истакао да Инспекторат рада све своје послове ради првенствено у циљу заштите интереса радника и послодаваца, али и државе.
„За три године и осам месеци инспекцијским надзорима откривено је 57.000 лица која су радила на црно, од којих је 46.000 засновало стални радни однос. За исти период открили смо и преко 2.300 фантомских фирми, који нису имали потребна документа и представљали су нелојалну конкуренцију. Када је у питању контрола безбедности и здравља на раду, у првих осам месеци ове године смртно су страдала 22 радника на територији целе Србије, а у току прошле године за исти период страдало је 33 радника“, рекао је Ђуровић.