Брнабић: Економски споразум добар и за Београд и за Приштину
БЕОГРАД: Председница Владе Ана Брнабић каже да је потписивање споразума о економским односима Београда и Приштине у Вашингтону историјски и да ће се његова важност тек схватити у наредним годинама, јер је добар и за Београд и за Приштину.
Брнабић је за ТВ Прва рекла да тај споразум, ако буде имплементиран, гарантује бољу будућност, бољу комуникацију, много безбеднији и стабилнији регион, више радних места, боље плате, сигурнија будућност за младе људе на Балкану.
"Мислим да смо споразумом добили много, отворили многа врата за будућност. Мислим да је ово нова ера у односима Србије и САД", навела је премијерка.
Како каже, три тачке су посебно важне у потписаном економском споразуму, а то је да се Приштина прикључи иницијативи "мини Шенгена", коју је покренуо председник Александар Вучић, затим појединачни пројекти и отварање канцеларије у Београду Међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ).
Од појединачних пројеката, она је навела да су посебно важни пројекти везани за путну и железничку инфраструктуру који повезују читав регион.
Један од тих пројеката је "Аутопут мира" који повезује Ниш, Приштину и Тирану са луком Драч.
Брнабић наводи да је тај пројекат важан за нашу земљу, за јужни део централне Србије и Србе на КиМ, као и да тај пројекат Београд "гура" у оквиру Берлинског процеса и да ће од Ниша до Плочника до крају првог квартана 2021. почети радови.
Други важан пројекат који истиче је железничка инфраструктура која иде преко Косова Поља до Мердара.
"Трећа велика ствар је отварање канцеларије Међународне развојне финансијске корпорације (ДФЦ) у Београду. То је јак сигнал за све америчке и европске инвеститоре. То значи и веће финансирање од стране америцке владе за микро, мала и средња предузећа", навела је премијерка.
Наглашава да је споразум у Вашингтону велика економска победа Србије и да је добар и за Београд и за Приштину.
"Заиста мислим да је ово добро и за Приштину, видела сам као да су били у дилеми да ли да потпишу. Ми желимо помирење у интересу свих грађана", нагласила је она.
Nnavodi да је тачка 10 била изненађење за делегацију из Београда и да је то била "црвена линија" преко које се није могло ићи.
"Велика захвалност администрацији у Вашингтону што су то повукли и наставили преговоре. Србија је земља коју Вашингтон чује и Трампова администрација је променила однос према Србији. Они нас данас не само да слушају већ чују и уважавају шта кажемо", нагласила је председница владе.
Упитана да прокоментарише изјаву Ричарда Гренела да САД није страна у споразуму Београда и Приштине о нормализацији економских односа, Брнабић је рекла да је то дипломатски речник и да долазак ДФЦ не може да гарантује Приштина већ само САД.
"САД су гарант споразума и страна која је посредовала", закључила је премијерка Брнабић.