У "Ритовима Доњег Потисја" откривена врста која указује на загађење
ЗРЕЊАНИН: Установа „Резервати природе“ из Зрењанина је саопштила да је током теренског истраживања потенцијалних станишта лептира Панонског преливца, у Специјалном резервату природе „Ритови доњег Потисја“ пронађена врста организама настала још пре 500 милиона година.
Мастер биолози Иван Тот из удружења „Хаби Прот“ и Јасна Јованов из „Резервата природе“ пронашли су, наиме, врсту Пектинатела мањифика, која спада у бриозое. Ова врста је пронађена уз обалу Тисе, која је уједно и граница заштићеног подручја.
„Уобичајен назив за ову групу је маховњаци (животиње маховине), а за врсту „величанствена бриозоа”. Она потиче из Северне Америке, из језера и мирних вода источно од Мисисипија, од Онтарија до Флориде. У последњих 30 година проширила се у многим слатководним системима у западном делу САД, а доспела је и у Европу и Азију. У Србији, до сада је идентификована у Дунаву и Тамишу, док за Тису до сада нису постојали подаци“, наводе у Установи „Резервати природе“.
Бриозое су веома стара група организама и настале су још пре 500 милиона година, а фосили се налазе у стенама из горњег Камбријума. То је колонијални организам, чије колоније могу бити величине и до два метра.
„Колоније ове врсте се често налазе везане за предмете у слатким водама, али могу и да слободано плутају по води. Ове бриозое филтрирају воду и непосредан резултат њихове веће појаве је повећање квалитета воде и њене провидности. Појава бриозоа је знак претераног ђубрења и повећања концентрације органских хранљивих материја у води“, објашњавају у „Резерватима природе“.
Ж. Балабан