U "Ritovima Donjeg Potisja" otkrivena vrsta koja ukazuje na zagađenje
ZRENJANIN: Ustanova „Rezervati prirode“ iz Zrenjanina je saopštila da je tokom terenskog istraživanja potencijalnih staništa leptira Panonskog prelivca, u Specijalnom rezervatu prirode „Ritovi donjeg Potisja“ pronađena vrsta organizama nastala još pre 500 miliona godina.
Master biolozi Ivan Tot iz udruženja „Habi Prot“ i Jasna Jovanov iz „Rezervata prirode“ pronašli su, naime, vrstu Pektinatela manjifika, koja spada u briozoe. Ova vrsta je pronađena uz obalu Tise, koja je ujedno i granica zaštićenog područja.
„Uobičajen naziv za ovu grupu je mahovnjaci (životinje mahovine), a za vrstu „veličanstvena briozoa”. Ona potiče iz Severne Amerike, iz jezera i mirnih voda istočno od Misisipija, od Ontarija do Floride. U poslednjih 30 godina proširila se u mnogim slatkovodnim sistemima u zapadnom delu SAD, a dospela je i u Evropu i Aziju. U Srbiji, do sada je identifikovana u Dunavu i Tamišu, dok za Tisu do sada nisu postojali podaci“, navode u Ustanovi „Rezervati prirode“.
Briozoe su veoma stara grupa organizama i nastale su još pre 500 miliona godina, a fosili se nalaze u stenama iz gornjeg Kambrijuma. To je kolonijalni organizam, čije kolonije mogu biti veličine i do dva metra.
„Kolonije ove vrste se često nalaze vezane za predmete u slatkim vodama, ali mogu i da slobodano plutaju po vodi. Ove briozoe filtriraju vodu i neposredan rezultat njihove veće pojave je povećanje kvaliteta vode i njene providnosti. Pojava briozoa je znak preteranog đubrenja i povećanja koncentracije organskih hranljivih materija u vodi“, objašnjavaju u „Rezervatima prirode“.
Ž. Balaban