Новосадске основне школе се припремају за нови вид наставе
Нова школска година ће, као и до сад, почети 1. септембра, али први пут ће и ученици и наставници ности заштитне маске, газити на дезобаријере, родитељи ће им мерити телесну температуру, а часови ће бити скраћени на 30 минута.
Због епидемије коронавируса, забрањени су колективни спортови у оквиру физичког васпитања па ће ђаци у образовним установама имати само основне вежбе.
По препоруци Кризног штаба и ресорног министарства, настава ће се одвијати по комбинованом моделу, што, између осталог, значи највише 15 ђака у учионици, који ће у школи слушати обавезне предмете, попут српског језика, математике, физике, хемије, биологије..., док ће на онлајн настави на јавном сервису, платформи „РТС планета”, пратити ликовно, музичко, грађанско васпитање, веронауку.
Ученици новосадских школа од првог до четвртог разреда наставу ће похађати пре подне, док ће старији, у зависности од могућности образовне установе, долазити у другу смену.
Директор ОШ „Коста Трифковић” Милан Спасојевић каже да ће ту школу похађати око 1.370 ђака, распоређених у 50 одељења, и истиче да су већ обезбеђене сва заштитна опрема и дезинфекциона средства.
У Степановићеву само шест првака
Основна школа „Алекса Шантић” у Степановићеву се, по речима директорке Светлане Келеман, нашла у необичној ситуацији: свега шест ученика је уписало први разред, а у одељењима нема више од 18 ученика, те ће само један разред бити подељен на две групе. Ученици нижих разреда ће имати четири часа, виших разреда шест, а током одмора од 20 минута школа ће бити детаљно дезинфикована и проветрена.
– Да би што мање времена проводили у затвореном простору, предвидели смо да, кад год је могуће, ученици и наставници часове држе у „учионици на отвореном”, односно наткривеној тераси с ђачким клупама – појашњава Светлана Келеман. – На срећу, имамо простране учионице до 72 квадратна метра, као и велико двориште, те не очекујем да ћемо се сусрести с изазовима када је реч о поштовању мера социјалне дистанце.
– Деца ће бити подељена у групе, а настава ће се пре подне одвијати од 7.30 до 9.45, односно од 9.45 до 12 часова – појашњава Спасојевић, додајући да ове школске године, због посебних околности, неће бити кабинетске наставе, односно ђаци неће мењати учионице. – Да би настава била ефикасна, учитељи и наставници ускладили су планове према програму за рад у тренутним условима, па ће сатница школских часова бити усклађена с онлајн наставом.
Када је реч о исхрани, у ОШ „Прва војвођанска бригада” ђаци ће моћи да доносе ужину од куће, док ће се за децу која су у продуженом боравку оброци припремати у школској кухињи.
– Ове године у први разред уписали смо око 200 ученика па ћемо укупно имати око 1.540 ђака – каже директор ОШ „Прва војвођанска бригада” Оливер Стојановић. – Наставу ћемо организовати по комбинованом моделу. Нижи разреди, од првог до четвртог, у школу ће долазити сваког радног дана, искључиво пре подне, док ће ученици петог, шестог, седмог и осмог разреда имати наставу и од 13 до 19.30 часова, придржавајући се свих препорука које је наложило надлежно министарство. Понедељком, средом и петком у школу ће долазити петаци и седмаци, односно уторком и четвртком шестаци и осмаци, па ће се наредне седмице ротирати.
Испоставило се да је продужени боравак један од највећих изазова у организацији рада основних школа јер је заинтересованих родитеља много, а наставника мало, будући да је ограничен број деце која могу боравити у једној учионици. Оливер Стојановић појашњава да ће у продужени боравак долазити деца чији су родитељи запослени, а због недостатка кадрова, колегама у боравку ће помагати наставници чије ће предмете ученици пратити онлајн, попут грађанског васпитања, веронауке и сличних.
Школске дане спремно дочекују и у приградским насељима, али кажу да ће неке ствари решавати у ходу. У ОШ „Ђура Јакшић” у Каћу око 950 ученика ће бити распоређено у три објекта, а примењиваће се комбиновани модел наставе.
– Добро смо организовали наставу, те смо спремни за први дан школе, када ће ученици бити упућени у нова правила понашања, као и у мере спречавања ширења коронавируса, а изузетно нам је значајно што је апотека „Бену” обезбедила дезинфекциона средства за образовне установе – истиче директорка ОШ „Ђура Јакшић” Верица Латић, напомињући да ће деца носити заштитне маске, похађати часове у две смене, а физичко васпитање ће се одвијати на дворишту.
Традиционални пријем првака ове године у новосадским школама биће организован нешто другачије, односно учитељице ће дочекивати малишане по посебним распоредима и сатницама. Родитељи распореде могу видети, улавном, на улазним вратима или огласним таблама школа.
Текст и фото: Ј. Вукашиновић и С. Ковач