Камп дубореза: Урађено у храсту и ораху има посебну лепоту (фото)
ТРЕШЊЕВАЦ: Јубиларни десети међународни камп дубореза у Трешњевцу одржан је у нешто скромнијем обиму него што су планирали домаћини из Удружења „Улмус” и Иштван Ердељи, покретач овог стваралачког кампа.
Разлог је пандемија изазвана коронавирусом, због чега у Трешњевац нису могли да дођу очекивани гости из иностранства, али је скуп одржан уз учешће неколицине овдашњих поклоника овог уметничког заната.
- Определили смо се да оно што је до сада урађено рестаурирамо, поправимо, префарбамо, дотерамо и то смо приказали посетиоцима. Због епидемије колеге из иностранства нису смеле да дођу, па смо се латили посла да освежимо досадашње радове, да се сачувају и још дуго година служе. Скулптуре које се раде од храстовог дрвета, могу ако се одржавају да трају три деценије па и дуже. Храстовину користимо за скулптуре и друге ствари које правимо за поставку на отвореном и затвореном простору, или намештај, али за дуборез волим и ораховину - открива Иштван Ердељи из Трешњевца, који је по струци пекар, али се преоријентисао на дуборез и креативан рад са дрветом.
Ердељи прича да је самоуко почео да се бави дрветом, јер када се оженио нису имали никакав намештај, па је од огревног дрвета почео сам нешто правити и резбарити, а како му је рад са дрветом кренуо од руке, окануо се пекарства.
Отац Иштвана Ердељија је пекару у Трешњевцу држао 37 година, па ју је он преузео, а затворио када је заволео рад са дрветом који му је постао и хоби и занат. Само суботом из породичне пекарске фуруне, замиришу хлеб и пецива за фамилију и пријатеље, а такође и за учеснике кампа дубореза.
- И мени је мало чудно, да сам оставио пекарски занат, јер јако сам заволео дрво, У оквиру кампа дубореза највише смо радили скулптуре са верском тематиком и дуборез за јавне површине и установе. Мени је битно да околина буде што лепша, а оно што урадимо у дрвету има посебну лепоту, не само за мене него и за људе из окружења - сматра Ердељи.
За десет година у кампу дубераза је било 26 учесника из наше земље, Мађарске, Словачке и Словеније, неки су били и више пута. Ове године међу неколицином учесника трећи пут била је Емеше Беседеш из Трешњевца, ученица средње медицинске школе, која се заинтересовала да учи дуборез и каже да напредује у савладавању овог уметничког заната. Рад са дрветом је захтеван и напоран, па она каже да ће наставити да се тиме бави, али још није сигурна да ли ће се њему посветити или ће јој бити хоби.
Одржавање кампа дубореза има подршку у Трешњевцу и локалној самоуправи општине Кањижа. Радови у дуборезу и скулптуре од дрвета украшавају јавне просторе или просторе установа не само у Трешњевцу и кањишкој општини него и другим местима, на пример у Орому, Кањижи, Чоки, Вршцу…
Председник кањишке општине Роберт Фејстамер наглашава да се локална самоуправа труди да сваке сваке године обезбеди финансијску подршку, али и подршку у нематеријалном смислу, не само кампу дуборезаца него и ствараоцима који се окупљају на другим камповима и манифестацијама из разних области.
- Пошто су у питању вишедневне манифестације настојања су да оне у неком смислу буду отворене. Највећи проблем је увек, да иако локална самоуправа подржава овакве манифестације, људи не виде и не разумеју шта се дешава, зато се увек трудимо бар један дан или део дана буде отворен за грађанство. Радови који настају у кампу дубореза у Трешњевцу сваке године се приказују на јавним просторима у оквиру манифестација које организујемо. Подршке и финансијске и нематеријалне има од стране локалне самоуправе, али сваки организатор је у обавези да свој учинак приближи грађанима који плаћањем пореза доприносе финансирању њиховог стваралаштва - каже Роберт Фејстамер.
Текст и фото: М. Митровић
Пројекат „Фокус на Кањижу” реализује „Дунав продукција” а суфинансира Општина Кањижа. Ставови у подржаном медијском пројекту не изражавају нужно ставове органа који је доделио средства.