У првој половини године уписано 4.000 беба и склопљено 650 бракова
Епидемиолошка ситуација није отказала само бројна путовања него и венчања, којих је у Новом Саду до августа 2020. године било 650, што је, у односу на исти период прошле године, како наводе из кабинета градоначелника, око 300 мање.
Они за „Дневник” истичу да се већина будућих супружника одлучила за одлагање тог свечаног дана, како за време ванредног стања, тако и сада.
Поштујући инструкције Министарства државне управе и локалне самоуправе, које су овом органу за време ванредног стања достављане електронским путем, будућим супружницима је на располагању била могућност да се венчање откаже, односно одложи. Кад су у питању венчања која су била заказана у службеним просторијама (Свечана сала Одељења матичара, Трг младенаца 7), матичар је обавештавао супружнике да венчању могу присустовати искључиво младенци и сведоци, као и да постоји могућност отказивања, односно одлагања, објашњавају из Града.
Осим уобичајених и популарних имена која Новосађани последњих година додељују својим малишанима, често се дешава да нас својом необичношћу неко име и на овим мултикултуралним просторима изненади, а приметно је да се женској деци дају имена река.
У првој половини ове године из градоначелниковог кабинета од необичних и ретких имена која су родитељи одређивали за девојчице издвајају: Зета, Рејна, Ниа, Лира, Адива, Ајлин, Рија, Дора, Ира, Неа, Анисија, Кјара, Корана, Фружина, Сана, Варвара, Метохија и Дрина. По њиховом мишљењу, од ретких мушких овогодишњих имена су: Лавиел, Масимо, Јанус, Залан, Тимон, Матвеј, Козма, Видак, Гордеј, Дионис, Алек, Вучен, Дрен, Зарије, Деспот, Дин и Задор.
Како сазнајемо, за време ванредног стања мали број младенаца се одлучивао на венчање у службеним просторијама уз присуство само кумова и матичара те је, из тог разлога, у априлу ове године било свега пет венчања у новосадским службеним просторијама матичара. По даљим наводима нашег извора, и сама венчања су прилагођена поштовању мера ради спречавања ширења заразе коронавирусом, које подразумевају ограничен број особа приликом окупљања, ношење заштитних маски, растојање између присутних и друго. Они истичу да велику одговорност, када су у питању венчања ван службених просторија, имају и угоститељски објекти.
Иако ове године испаштају заљубљени вереници, бебе нам, на срећу свих нас, редовно пристижу те је у првој половини 2020. године, до 31. јула 2020. године, у матичну књигу рођених у матичном подручју Новог Сада уписано 4.000 беба. Из градоначелниковог кабинета наводе да су најчешћа имена која су родитељи ове године давали својој новорођеној женској деци била: Милица, Софија, Анђелија, Маша, Хана, Уна, Лена, Анастасија, Петра, Ника, Ленка, Мила, Тара, Николина, Дуња, Невена и Сара. Када су у питању дечаци, честа имена су била: Алекса, Душан, Страхиња, Михајло, Аљоша, Реља, Матија, Растко, Марко, Филип, Огњен, Игор, Ђурађ, Лав, Виктор, Роберт и Петар.
К. Ивковић Ивандекић